Výnosy na Domažlicku jsou dobré. Zemědělci chtějí vyčkat, zda se nezvýší výkupní ceny

V Mrákově mají sklizeno 450 hektarů, což je asi polovina polností obilovin a řepky.

Bez problémů zatím zajíždějí do polí Meclovští. S výnosy jsou spokojeni. Kompletně mají sklizený ozimý ječmen, kterého měli zaseto 417 hektarů, v současné době kombajny zpracovávají ozimé pšenice z celkové plochy 1270 ha. S čím Meclovští spokojeni nejsou, jsou výkupní ceny.

„Ceny jsou na úrovni devadesátých let,“ říká agronom Meclovské zemědělské a. s. Ondřej Kučera. „Přitom vstupy se od té doby několikanásobně zvýšily. Řešení téhle situace je, zdá se, v nedohlednu.“

Čtrnáctidenní zpoždění mají ve Staňkově, kde zatím sklidili čtvrtinu obilovin. Ozimý ječmen (250 ha) a řepku (650 ha) mají pod střechou, ozimou přenici (1400 ha) sklízejí. I tady jsou spokojeni s výnosy, které jsou o 5 – 10 % vyšší než loni. „Řepka má 3.5 tuny na hektar, ozimý ječmen 5.2 tuny a přes 5 tun na hektar bude mít ozimá pšenice,“ pochvaluje si předseda představenstva AGRO Staňkov Václav Hauser.

„Jsme v polovině žní. Ozimý ječmen máme hotový, do jarního jsme vyjeli v pátek. Hotovou máme také řepku ozimou. Přes nepříliš vydařené počasí máme výnosy nadprůměrné, z toho máme radost. Co nás mrzí, a dost, jsou výkupní ceny těchto komodit,“ hlásí z Agrimy Draženov předseda představenstva Miloš Hamr. Většinu úrody zde uskladní a chtějí vyčkat, jak to bude vypadat celostátně. Ne všude jsou totiž výnosy tak dobré, jako na Domažlicku.

Ředitel Agrární komory Domažlice Miloš Šnajdr označil výkupní ceny za katastrofu. „Osmnáct set za tunu ozimého ječmene hraničí s rentabilitou! Obilí se neprodává. Příčinou jsou klesající stavy skotu a prasat,“ tvrdí Šnajdr. Z problémů viní minulou vládu. „Ministr Gandalovič prosazoval zemědělskou soběstačnost v rámci Evropské unie, jenomže to je chyba. Měli bychom být alespoň v základních potravinách soběstační sami! Jinak to dopadne jako s jablky, konečný důsledek pocítí spotřebitel ve své peněžence,“ říká.