Nové sběrné místo za jeden až dva miliony korun vznikne v Kolovči. Původní sběrný dvůr, který se nacházel na zahradě objektu, kde původně sídlil úřad městyse už neříká obci pane.

„Vloni se nám konečně podařilo tento dům za dobrou cenu prodat, samozřejmě i s pozemkem. Na zahradě objektu byl sběrný dvůr, který už kapacitně ani z hlediska přístupu nevyhovoval, takže jsme se rozhodli vybudovat nové sběrné místo. Už máme připravený obecní pozemek. Jsou hotové i základní práce, jako odvodnění a sanace. Sběrné místo bude součástí hasičárny a obecní garáže. Na jaře příštího roku ho oplotíme a nové sběrné místo zprovozníme. Přístupné bude jak pro velkou mechanizaci, tak pro osobní auta,“ řekl starosta Kolovče Václav Pergl s tím, že sběrné místo bude monitorováno kamerovým systémem, což by mělo odradit skupiny lidí, kteří tato místa s oblibou vyhledávají a odpady odváží.

Provoz sběrného místa by měl fungovat tak, aby do něj měli lidé celoroční přístup a odpady tam mohli odklidit kdykoliv a ne pouze v době velkých sběrných dnů, jako tomu bylo dosud.

„Máme zde skládku na výkopovou zeminu a stavební suť. Lidé byli zvyklí přijít si na úřad pro klíče a odpady uložit tam, kam patří. Podobně by to bude fungovat i ohledně sběrného dvora,“ pokračuje Pergl.

Kolovečtí si od nového sběrného místa, slibují, že zamezí černým skládkám, které se čas od času kolem Kolovče objevují.

„Situace s černými skládkami se sice hodně zlepšila, ale je to boj na dlouhou trať. I přesto, že máme vypracovaný systém odpadů, se najde někdo, kdo se odpadu zbavuje nelegálně,“ dodal Pergl.

„No, říkal jsem si, kam budeme odpady ukládat, když bývalý úřad i s původním dvorem koupili Vietnamci. Snad se toho nového doopravdy dočkáme,“ řekl pan Karel z Kolovče.