Sedmačtyřicetiletý František je rodák a občan Kolovče na Domažlicku. Léta pracoval jako pomocný dělník v místním zemědělském družstvu. Je ale mentálně postižený a bojoval i se závislostí na alkoholu. Po sametové revoluci se ocitl bez práce a stal se finančně závislým na matce. Po její smrti zůstal bez prostředků, bez jakéhokoliv pravidelného příjmu a vedení.

Žil v primitivně zařízené místnosti, oblečení měl, jaké mu kdo věnoval, zanedbával hygienu a stále častěji i hladověl. Protože nebyl nikdo, kdo by mu pomohl, stal se městys jeho opatrovníkem.

„František je kamarádský, nekonfliktní člověk, ale velice jednoduchého myšlení, kvůli čemuž se dostal i do dluhů. Podepsal například vychytralým prodejcům smlouvu na telefon, které ani nerozuměl. Protože v obci jsme si všichni blíž a Františka známe od dětství, rozhodlo vedení obce, že se o něj postaráme, pokud o to bude stát,“ konstatovala místostarostka Kolovče Jana Peclová.

František souhlasil a jeho život se začal měnit. Rozjela se mašinérie návštěv lékařů, úřadů a soudu.

„Naše první kroky vedly na pracovní úřad a zažádání o invalidní důchod. V únoru letošního roku se obec stala jeho opatrovníkem,“ pokračuje Peclová s tím, že hned poté začal František pobírat částečný invalidní důchod, byl mu přidělen byt v penzionu, stal se zaměstnancem městyse, který mu také založil účet, kde má uloženy své peníze.

„Mám se moc dobře. Mám hezký byt, můžu si tam dělat, co se mi líbí. Rád pracuji. Bez práce to není žádný život. S panem Dolejšem se staráme o to, aby to bylo v Kolovči hezké, sekáme trávu a hrabeme listí. Každý den si jdu na úřad popovídat, jsou to moji kamarádi a moc dobře se o mě starají,“ pochvaluje si František.

„Snažíme se Františka dostat na úroveň normálního lidského života a zatím se to daří. Je to člověk velice pracovitý a svědomitý. Nikdy nepřišel pozdě do práce. Protože není schopen sám hospodařit s většími penězi, dostává denní kapesné a každý týden jdeme společně na velký nákup. Zbylé peníze jsou Františkovi uloženy na účet. Po roce předkládáme soudu vyúčtovaní,“ dodala Peclová.