Šestnáct milionů korun potřebují Kolovečtí na generální opravu základní školy.


"Je nejvyšší čas do budovy základní školy postavené v 50. letech minulého století poprvé výrazněji investovat, abychom zamezili jejímu znehodnocování a prodloužili její životnost. Zanedbatelná není ani úspora nákladů na energie,“ řekl starosta Kolovče Václav Pergl.


V Kolovči už několik let usilovně hledají finanční zdroje, aby mohli plánovanou rekonstrukci uskutečnit.
„Podali jsme žádost už potřetí. Tentokrát na Státní fond životního prostředí. Netrpělivě čekáme na konec března, kdy se dozvíme, zda jsme byli úspěšní,“ pokračuje Pergl.


„Chceme v tomto roce výrazně investovat do tohoto zařízení a nyní netrpělivě čekáme  na výsledek hodnocení žádosti o dotaci z programu Zelená úsporám, na realizaci projektu Zateplení vnějšího pláště budovy ZŠ a výměnu oken a dveří. Výsledek hodnocení a rozhodnutí, zda nám bude dotace přidělena, bychom se měli dozvědět v průběhu března tohoto roku od administrátora programu, kterým je  Státní fond životního prostředí. Doufejme, že tentokrát už budeme úspěšní,“ pokračuje Pergl.


Projekt obsahuje kompletní zateplení vnějšího pláště budovy včetně půdního prostoru, výměnu oken a dveří a počítá i s výměnou účinnějšího tepelného zdroje.
„Sedmnáct let starou plynovou kotelnu chceme nahradit účinnějšími tepelnými čerpadly, tedy třemi stometrovými termálními vrty, které pracují na principu země – voda,“ vysvětluje kolovečský starosta s tím, že  pokud městysi vyjde vše podle plánu, bude o děti postaráno na několik generací dopředu. Kolovečtí už vloni opravili střechu na školní přístavbě  včetně nové střešní krytiny. Hotové mají i klempířské práce v podobě nových arkýřů, okapů a svodů na hlavní budově základní školy.


„Nechci ani pomyslet na to, že by nám dotace nevyšla. Už jsme to zkoušeli dvakrát a to z dotačního titulu Zelená úsporám a ani jednou jsme neuspěli, i když to bylo těsné. Propadli jsme se pod čáru  o pouhé 0,4 bodu. Nyní jsme to zkusili z evropských peněz, takže snad nám to do třetice vyjde,“ dodal Pergl.
Generální rekonstrukci by ocenili i pedagogové. Školu navštěvuje v průměru kolem 220 žáků, z toho asi 40 procent tvoří děti z Kolovče a Zíchova, 60 procent dětí dochází z dalších osmnácti okolních obcí. I přes nahodilé populační výkyvy se kapacitu školy daří naplňovat.  


„Moc se na opravu naší školy těšíme. Čekáme na ní už patnáct let. Nová okna, která přinesou i možnost zatemnění, uvítáme kvůli našim interaktivním tabulím, které máme v každé třídě. Oprava přinese i velkou úsporu energií. Doufáme, že takto ušetřené peníze nám zůstanou a budou sloužit k dalšímu rozvoji školy. Podle pana starosty by mělo vše vyjít, takže mu budeme věřit,“ řekl ředitel školy Zdeněk Mlnařík s tím, že jsou pedagogové připraveni i při tak rozsáhlé rekonstrukci zvládnout výuku na jedničku.