„Od Plzeňského kraje jsme dostali nabídku zúčastnit se veletrhu. Jsme jí velmi potěšeni a určitě si možnost předvést světově známou tradici, přemílání bab na mladá děvčata, nenecháme ujít,“ uvedl starosta Kolovče Václav Pergl.

Rozebraný mlýn bude na veletrh dopraven kamionem a na místě bude znovu sestaven. Garantem celé akce je Plzeňský kraj.

„Půjde o věc velice náročnou, jak časově, tak technicky. Ale taková nabídka se neodmítá. Nyní ještě upřesňujeme detaily přepravy, technické věci a projednáváme otázku vystoupení,“ vysvětluje kolovečský starosta.

Přemílání bab na mladá děvčata pořádají v Kolovči jednou za pět let, zájemci o ´semletí´ budou mít šanci příští rok 8. srpna. Na tento datum se podle slov starosty nejvíc těší staré báby, ze kterých se stanou mladice. Dědkové se prý už nemohou dočkat mladých děvčat. Otázkou je, jestli od nich nedostanou košem. Přemílání bab chtějí místní příští rok spojit se srazem kolovečských rodáků.

„Jedná se o tradici, která se doposud konala pouze v Kolovči a nechceme ji vyvážet mimo ves. Toto je však výjimka, kterou se můžeme prezentovat ve světě. Předpokládám, že ji místní občané uvítají,“ dodal Pergl.