Lidé se začali scházet již od dopoledních hodin, kdy na ně čekal doprovodný program, jako například vystoupení dětského, chodského souboru Mráček nebo filmové střípky.

Hlavním bodem dne však byla divadelní lidová taškařice, během které kolovečský mlýn omladil nejstarší občanky.

Před vlastním semletím se musí každá babka podrobit měření svých tělesných proporcí. „Podle toho potom mlynáři nastaví síta – na báby s hrubou náturou a objemnějšími tělesnými proporcemi jsou nastaveny hrubá síta a pro báby s jemnější povahou a útlou tělesnou konstitucí naopak síta jemná,“ vysvětlil starosta Kolovče Václav Pergl. Poté jsou babky spuštěny mlynáři do mlýnské násypky.

„Jde o velice složitou proceduru zajišťovanou místními zkušenými mlynáři, které předchází odborné a přesné seřízení mlýna,“ dodal Pergl. A že procedura mletí opravdu není jednoduchá, se potvrdilo i v sobotu při několika ne úplně zdařilých pokusech. Místo mladé krásné slečny se z báby stalo nemluvně nebo žena s plnovousem.

Mlynáři ale nakonec mlýn správně seřídili a ze starých bab se stávala mladá, sličná děvčata.

Po skončení zábavného divadelního představení si návštěvníci mohli užít dechovou skupinu Hájenka. Poté kolovečský mlýn v doprovodu diváků vyrazil na tradiční projížďku obcí, při které se přemílali další zájemkyně. „Jsme tady v Kolovči s manželem poprvé. Přijeli jsme, protože jsme byli zvědaví na ty zázračné omlazovací účinky. A moc se nám představení líbilo,“ pochvalovala si Marie Klementová z Prahy.