Rekonstrukce budovy Základní školy v Kolovči je u konce.
Rozsáhlá oprava budovy postavené v 50. letech minulého století, která spolkla cca 17 milionů korun, bude dokončena do poloviny prosince.

Projekt rekonstrukce obsahoval kompletní zateplení vnějšího pláště budovy včetně půdního prostoru, výměnu oken a dveří a s instalací účinnějšího tepelného zdroje. „Stará plynová kotelna byla nahrazena účinnějšími tepelnými čerpadly, tedy třemi stometrovými termálními vrty, které pracují na principu země – voda," vysvětluje kolovečský starosta Václav Pergl.

Zatímco samotná rekonstrukce proběhla hladce, její přípravu provázely problémy. Kolovečským se podařilo vybrat zhotovitele stavby až napopáté.

Proběhlo pět kol výběrových řízení. Pokud by se to ani v pátém kole nebylo povedlo, mohli přijít o dvanáctimilionovou dotaci, bez níž by oprava nebyla možná.

Kolovečská škola se tak poprvé dočká výraznější investice. „Oprava byla opravdu nutná, abychom zamezili znehodnocování budovy, prodloužili její životnost a ušetřili na energiích. Jen na vytápění to bude dělat třicet tisíc korun ročně," pokračuje Pergl.

Právě zdlouhavý výběr dodavatele stavby posunul i začátek oprav. „Původně jsme chtěli začít počátkem prázdnin s tím, že bude rekonstrukce dokončena koncem září. Jedinou komplikací bylo, že jsme museli na začátku školního roku upravit provoz školy, což ovšem nebylo na úkor kvalitní výuky a díky pedagogům a také rodičům proběhlo vše hladce," dodal Pergl.

Vylepšení se v příštím roce dočká i okolí školy. Opraveny budou silnice a chodníky. Přilehlý park bude revitalizován, a městys v něm plánuje postavit víceúčelový altánek, který bude sloužit občanům ve volných chvílích , ale bude ho moci k výuce využívat i mateřská škola.