Už při příchodu upoutaly účastníky slavnostní schůze panely s fotografiemi a daty minulých i současných členů. „Škoda, že se dneška táta, který svého času dělal přesedu spolku, nedožil. Byl dvacátý čtvrtý ročník, loni zemřel,“ řekl nám nad fotografií otce Jan Klesa z Kvíčovic, který po svém otci včelaření ´zdědil´.

„Táta byl první včelař v rodině. Míval okolo 20 včelstev. S včelami začal poté, co mu jeho táta nedovolil mít doma holuby. Řekl mu: Ti jen zadělají dvůr, ale já mám rád sladký. Tak se stal otec včelařem,“ dodal rodinou historku Klesa s tím, že v tradici pokračuje i jeho syn, který po dědově smrti převzal jeho včelstva.

Slavnostní schůzi zahájil předseda kolovečských včelařů Jiří Kufner, o stoleté historii spolku poreferoval Vilém Frisch z Kolovče, který je zároveň místopředsedou republikového svazu. Mezi shromážděnými byli i nejstarší včelaři spolku. „Začínal jsem se včelami jako školák, mohlo mi být tak deset let. Včely patřily ke každému pořádnému hospodářství,“ řekl Deníku 84letý Václav Mastný z Únějovic, který má nyní osm včelstev. Jeho starší kolega, 87letý Josef Rejthar ze Zíchova, začal včelařit později, ve svých 20 letech: „Dnes jsem starý a mám jedno včelstvo jen tak pro radost,“ vysvětlil. V závěru schůze včelaři vyznamenali oba seniory i další členy své organizace.