Jak to bude ode dneška s placením či neplacením regulačních poplatků v Domažlické nemocnici či lékárnách, přesně nikdo nevěděl ještě ani v pátek.

„Co se týká placení poplatků v naší nemocnici, víme bohužel jen něco málo. Poplatky budeme vybírat stále, ale pacient bude mít možnost prostřednictvím Domažlické nemocnice požádat krajský úřad o jejich vrácení, a to tak, že podepíše žádanku o poskytnutí sponzorského daru, kterou my odešleme na krajský úřad,“ uvedla ředitelka Domažlické nemocnice Alena Výrutová a dodala, že v nemocnici budou vyvěšeny materiály se vším podstatným, co se vracení poplatků týká. Ještě v pátek však nemocnice tyto materiály k dispozici neměla. Pacienti jsou naštvaní, lékárníci bezradní a pracovníci v nemocnici se bojí nárůstu birokracie.

„Stanoviskem našich politiků jsem znechucena. Jak to bude s placením poplatků vypadat, neví vlastně vůbec nikdo, od pacientů až po zdravotníky. Bylo by dobré, kdyby se politici už konečně domluvili, co vlastně chtějí. Mohli bychom být všichni ušetřeni těchto nepříjemných zmatků,“ řekla Deníku Vlaďka Holá z Domažlic.

„Nemáme ještě žádné oficiální informace, jak to bude s placením poplatků. Pravděpodobně o tom bude vedení jednat o víkendu. Tady zatím vracení poplatků nefunguje. Víme jen to, že lékárenská komora zatím jedná, aby nedošlo k poškozování nekrajských lékáren. Zatím šak není nic oficiálně schváleno,“ uvedla v pátek dopoledne magistra Olga Šmehilová z Euro lékárny v Domažlicích.

Jak se ještě v pátek zdálo, jasno mají pouze soukromí lékárníci. „Na základě doporučení Gremia majitelů lékáren, jehož jsem členem, jsem téměř na sto procent rozhodnut, že budeme poskytovat našim zákazníkům slevu, která se vyrovná výši poplatků. Jako soukromník se musím rozhodnout sám za sebe, a to tak, aby na tom nebyli škodní naši zákazníci a my abychom vše finančně utáhli. Jak to bude všechno fungovat, ukáže samozřejmě až praxe. Slevový poplatek bude v naší lékárně poskytován okamžitě. Doufám jen, že naši politici dostanou v dohledné době rozum a najdou řešení přijatelné pro všechny, “ řekl Deníku Jiří Herink, majitel lékárny U Zlatého jelena v Domažlicích.

A to je situace, na které bude škodná zase například nemocniční lékárna, jejíž zákazníci budou čekat, až jim poplatky vrátí krajský úřad. „Tohle je všechno jen politická špína. Bez přemýšlení naslibovat lidem hory doly a ve skutečnosti vyvolat chaos a zmatek. Ten, kdo je za tohle všechno zodpovědný, si to ale zřejmě vůbec nepřipouští a dál se tváří jako světec.

K tomu je opravdu zbytečné cokoliv říkat,“ myslí si Pavel Kohout z Domažlic. S podobným názorem, který doprovázelo mnohdy ještě i mávnutí ruky, se ztotožnilo více námi oslovených lidí v Domažlicích.