Recepty na tuto lahůdku si předávají ženy z generace na generaci. Upéci chodský koláč vyžaduje nejen kuchařské umění a dostatek času, ale kvalitní suroviny a dobré prohnětené a vykynuté těsto. Pro méně zdatné pekařky a návštěvníky Chodských slavností dodávají koláče na trh i regionální cukrárny a pekárny.

Kvíčovický, staňkovský a domažlický koláč je mazaný tvarohem, merhovaný mákem a povidly, hojně zalitý smetanou, zdobený mandlemi a rozinkami.
Krchlebský a Bořický koláč je mazaný a merhovaný, sypaný cukrem a zdobený rozinkami a mandlemi.

Který koláč je nejlepší?

Pouťové koláče z regionálních pekáren otestoval osmatřicetiletý domažlický kuchař Marek Beck. Jeho specialitou je mimo jiné tradiční česká, mexická a italská kuchyně, ale také cukrářská výroba. Protože je domažlickým rodákem a výrobky regionálních pekáren zná, testoval osminky koláčů, které byly označeny pouze číslem. Odkud který vzorek pochází se dozvěděl až po ochutnávce a ohodnocení. Srovnávat chuť i vzhled mohl i z pozice znalce doma pečených chodských koláčů, které mu každoročně peče babička.

Ochutnávka:

Vzorek č. 1 (pod nímž se skrýval bořický koláč):
„Je trochu sušší. Tvaroh je méně sladký. Přidal bych trochu víc rumu a mandlí. Jinak je to koláč z dobře vyváženou chutí".

Vzorek č. 2 (staňkovský koláč)
„Příliš vysoké těsto. Koláč spíše připomíná buchtu jak chuťově, tak vzhledově. I tady bych přidal rum, což by podtrhlo lepší chuť povidel. Koláč je sice chutný, ale ingrediencí je až příliš. Jak se říká, všeho moc škodí."

Vzorek č. 3 (domažlický koláč)
„Ten je po všech stránkách velmi podobný předchozímu vzorku. Také spíše buchta, než koláč. Zde bych ale ocenil výbornou chuť tvarohu. Mák má trochu hořký ocásek."

Vzorek č. 4 (krchlebský koláč)
„Tak tohle je koláč, který by mohl být i domácí. Těsto je akorát vysoké. Mazání je dost a nikoliv příliš. Chuťově je výborně vyvážený."

Závěrečné hodnocení:
„Vzorek č. 1 a 4 jsou velmi dobré koláče. Určitě se nejvíce podobají poctivým domácím chodským koláčům. Vzorky číslo 2 a 3 jsou chuťově dobré, ale přeplácané a moc buchtovité. Jedničkou bych ohodnotil vzorek č. 4, dvojkou č. 1, trojkou č. 2 a 3. Jednoznačným favoritem, kterým bych uctil svoje pouťové hosty, je koláč č.4."

Chodské koláče podle receptu Marie Navrátilové:

Recept na 12 koláčů
Těsto: 85 dkg polohrubé výběrové mouky (přesít), 15 dkg hladké mouky, 1 rovná lžička soli, nastrouhaná kůra z poloviny citrónu, nastrouhaný muškátový oříšek (kousek). Vedle do mísy rozpustit půl hery (nesmí být horká), 25 dkg moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 0,02 l rumu, 6 žloutků, 1 šlehačku (trochu ohřát), do toho přidat 9 dkg droždí, lžíci krystalu. Vše rozmíchat a procedit do připravené mouky, poté šlehat tuk se žloutkem a cukrem, rozšlehané přidat do mouky. Zadělat těsto. Našlehat bílky a tuhý sníh zvolna prodělat do těsta. Propracovat těsto, které se nelepí na mísu, posypat hrstičkou hladké mouky a nechat kynout. Poté je rozdělit na 12 stejných bochánků a každý stejnoměrně vyválet na pečicím papíru ( papír se musí namastit tukem) a opět nechat kynout. Při zadělávání a kynutí těsta musí být v místnosti teplo.
Mazání: Tvaroh: 7 kostek tvarohu, 70 dkg cukru krystalu, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, trošku citronové kury, lžíci pudinkového prášku, trošku rumu. Vše rozmačkat a podle potřeby přidat mléko (tvaroh nesmí být moc řídký).

Mák: 1 a 1/2 čtvrtlitrového hrníčku máku – umlít, 2 velké hrsti hladké mouky, lžičku skořice, cukr krystal
podle chuti, 1 vanilkový cukr, na špičku lžičky semletého perníkového koření (nebo rozmačkat 1/4 balíčku rumových perníčků), na sucho promíchat, zalít vařící vodou a míchat – aby mazání nebylo moc husté ani řídké.

Povidla: 80 dkg povidel rozmačkat a smíchat s trochou rumu

Zdobení: Tvarohem dle fantazie, mezery vynechávat na průměr zdobící trubičky, ob mezeru střídat mák a povidla. Namerhovaný koláč ozdobit rozinkami a mandlemi.

Pečení a závěrečné práce:
Pečeme při teplotě 225 stupňů asi 8 – 10 minut. Obruba a spodek koláče musí mít barvu ořechu. Po vyndání se koláč pokape šlehačkou s rumem a pocukruje se směsí moučkového a vanilkového cukru.