Po několika měsících čekání je jisté, že Městské policii Domažlice byla poskytnuta dotace na nový způsob označení jízdních kol a následnou evidenci, které by měly případné pachatele odradit od jejich krádeže.

Do projektu Forenzní identifikační značení syntetickou DNA se mohou přihlásit obyvatelé Domažlic a Havlovic. V první fázi se počítá s označením sta jízdních kol, podle zájmu se v projektu bude pokračovat i v příštím roce.

„Strážník syntetickou DNA zájemcům nanese na rám jejich kola, kde bude zasychat asi 15 minut. Celkové vytvrzení trvá 24 hodin. Poté bude nános spojen s rámem a stane se neviditelným. Kolo bude vyfoceno a zaneseno do lokálního i celostátního registru. Na rám bude nalepena samolepka s informací o tomto způsobu zabezpečení," popsal princip nejnovější novinky v zabezpečení jízdních kol domažlický místostarosta Zdeněk Novák, který řídí městskou policii.
Identifikaci kola po případné krádeži zajistí UV lampy, které prokáží přítomnost umělé DNA na rámu.

Domažlice získaly dotaci 31 tisíc korun z Programu prevence kriminality na rok 2015 vyhlášeného Ministerstvem vnitra ČR. Náklady pokryje zhruba z 90 procent. Dotaci letos získá i dalších sedm měst v Česku.

Samotné značení kol proběhne v druhé polovině roku. Vzhledem k časové náročnosti označení a zaevidování jednoho jízdního kola (cca 30 minut) je potřeba vytvořit seznam zájemců, kteří budou jednotlivě zváni na dny, kdy bude značení prováděno.

Zájemci se mohou zapsat do pořadníku na služebně městské policie. „Zatím se o evidenci zajímalo na tři desítky lidí," uvedl strážník Václav Kubaň, který má tuto preventivní akci na starosti.

Vloni byly na Domažlicku policistům nahlášeny krádeže 37 kol. „Přitom o rok dříve jich bylo jen 26," vyčíslila policejní mluvčí Dagmar Brožová.