Známým symbolem Trhanova jsou dva pestrobarevní kohouti ´hlídkující´ u vstupu do zámku. Málokdo by ale asi předpokládal to, že jsou velmi ohroženým druhem.

„Koncem loňského roku nám jednoho kohouta zničil opilý řidič za volantem,“ svěřil se starosta Trhanova Ondřej Frei s tím, že to nebylo poprvé a poškozený kohout se teď opravuje.

Litinové plastiky kohoutů nechali Stadionové vytvořit v polovině 19. století. „Já jim říkám světlonoši, i když mohly sloužit možná i jako stojany na květiny, nevím. Každopádně jsou nyní ve špatném stavu. Museli jsme nechat udělat restaurátorský záměr a požádali jsme o stanovisko památkářů,“ prozradil starosta a pokračoval: „Podle zprávy restaurátora jsou dokonce v havarijním stavu a hrozí jejich rozlomení a zřícení. Cenu za jejich opravu odhadl přibližně na 122 tisíc korun, takže se budeme snažit získat na to nějakou dotaci.“

Po nedávném budování kamenných obrub a chodníků vznikl na místě 12 cm vysoký obrubník. „Teď už se snad do nich nikdo netrefí,“ dodal Frei.