Změnu času na letní vítá řada lidí, kteří si pochvalují, že bude večer o hodinu déle vidět. Zjišťovali jsme, jak konkrétně se posun promítne v některých profesích.

„Změnu času u nás nijak neřešíme. Směna nastoupí stejně jako každý den a skončí v neděli v sedm ráno,“ uvedl Deníku velitel HZS Domažlice Jaroslav Hrdlička.

Otázku související se změnou času jsme položili Janu Šupovi, vedoucímu provozu ČSAD v Domažlicích. Pokud se druhá hodina ranní změní na třetí, co se stane s autobusovými spoji, které mají odjíždět v půl třetí?

„Nad tím jsem ani nepřemýšlel. Naštěstí na Domažlicku takové spoje nemáme. Jinde ale takové situace nastat mohou. Vím, že když se čas posouval opačným směrem, byly autobusy i vlaky zastaveny a čekaly na nový čas. V tomto případě těžko říct, asi by se spoje musely držet původního jízdního řádu a přijely by se zpožděním,“ uvažuje vedoucí provozu.

Na své si přijdou v hodinářských obchodech. S přeřízením stovek hodin mají plné ruce práce.

„Čeká nás přeřídit kolem 250 náramkových hodinek a asi 30 nástěnných hodin. Začínáme v pondělí ráno a máme co dělat, abychom to stihly do oběda,“ říkají Marie Fajtová a Ivana Červená z domažlického hodinářství s tím, že když tuto ne zrovna oblíbenou činnost dokončí mají ulámané nehty a na prstech mozoly.

„Dříve, když bývaly mechanické budíky a denně jsme jich musely natáhnou několik desítek, měly jsme prsty vytrénované. Když nastala změna času, ani nám to nepřišlo a mozoly se nám neudělaly. Teď už jsme asi zhýčkané, tak pravidelně dvakrát do roka trpíme,“ dodávají.

V centru Domažlic se na změnu času nachystal domovník radnice Václav Vondrovic již v sobotu vpodvečer. Jeho úkolem bylo přesunout ručičky na radničních hodinách o 60 minut dopředu.

„Zabere to zhruba čtvrthodinku. Stroj mechanicky přeřídím, a pak chvíli kontroluji správný chod hodin,“ popsal.

Elektronicky, bez zásahu člověka, jsou řízeny hodiny na domažlické bráně. Hodiny se samy srovnají s časem. Případné nepřesnosti či závady na těchto hodinách pak musí řešit servisní firma z Plzně.

(spolupracovali: bau, job, seb)