Původní kaple v novogotickém byla vystavěna z finančních darů místních obyvatel v 70. letech 19. století. Po odsunu německých obyvatel však svatostánek chátral a v první polovině 80. let minulého století by stržen.

Postavit novou kapli na místě zničené stavby se rozhodli nadšenci ze sdružení Srdce Ježíšovo v čele s chalupářem Josefem Pivoňkou. Tomu se jednoho dne dostala do ruky historická kresba, na které našel svoji chalupu a překvapivě i žlutou kapličku. Tehdy se rozhodl, že by bylo hezké ji obnovit a vrátit obci malebný kolorit. Základní kámen stavby byl položen 26. září loňského roku.

Jedenáct metrů vysoká kaple nyní na první pohled zaujme netradiční rudou barvou.

„Říkali jsme, že bychom zkusili něco výraznějšího, a pan kastelán Rosendorfský nám také doporučil nebát se zajímavých barev a trochu to tu rozsvítit," popsal Josef Pivoňka.

V kapli je namontováno elektronické zařízení pro automatické zvonění vždy ve 12 a v 18 hodin. Samotný zvon přitom pochází z původní stavby – zatímco vybavení kaple se zcela ztratilo, zvon dlouhé roky přečkal u jednoho z kocourovských usedlíků.

Slavnostního otevření kaple se zúčastnil i původní obyvatel Kocourova Josef Stöhr, který nyní žije nedaleko německého Stuttgartu.

28. září by se mohlo u kaple v Kocourově konat i zakončení turistické sezony a při této příležitosti by svatostánek mohl být i vysvěcen.

Náklady na stavbu kaple činily 600 tisíc korun. Většinu této částky pokryla prostřednictvím dispozičního fondu dotace z Evropské unie. Sdružení ale přispělo a pomohlo i Město Horšovský Týn a další sponzoři.
„Firmy i soukromníci nám při budování kaple finančně přispěli i vypomohli. Povedlo se ji postavit zásluhou mnoha lidí, kteří se s radostí podíleli na tom, aby tady v Kocourově vzniklo něco krásného," dodal Pivoňka na závěr.