Bez konkrétních výstupů zatím pokračují povolební jednání v Domažlicích. Město podle všeho povede koalice vítězného Sdružení pro Město Domažlice (SPMD) a KDU-ČSL.

Případné zapojení hnutí ANO do radniční koalice se zatím nerýsuje. I tak ale jedenáct mandátů stačí Sdružení a lidovcům k těsné většině v zastupitelstvu.
„Koalice s KDU-ČSL je jistá. Jednání s ANO ještě povedeme," shrnuje poslední vývoj stávající starosta a lídr SPMD Miroslav Mach.

Ve čtvrtek vedlo SPMD dvě dvojstranná jednání. „S lidovci jsme probírali programové a personální otázky směřující k přípravě programového prohlášení," uvedl Mach. Radnici by jako dosud měl vést starosta a dva místostarostové.

„V drtivé většině probíraných témat jsme našli shodu. Jsem stále optimistou, věřím ve zdárné dokončení našich jednání," konstatoval Stanislav Antoš, lídr KDU-ČSL a zřejmě i budoucí místostarosta.

Druhou čtvrteční schůzku vedlo Sdružení pro Město Domažlice s hnutím ANO.

„Šlo o informativní setkání bez konkrétního výsledku," popsal lídr ANO Miroslav Vokáč. Nevyloučil případné další jednání s vítězem voleb.

Povolební jednání s dalšími subjekty v uplynulých dnech prozatím neabsolvovali sociální demokraté.

„Čekáme, zda se ozve vítěz voleb SPMD. Je zvykem, že vyjednávací rozhovory iniciuje vítěz. Stále platí, že kandidatura nás všech ze sociální demokracie znamenala, že chceme pro Domažlice něco udělat v jakékoliv formě," uvedl lídr ČSSD Jan Látka a pokračoval: „Víc se dá udělat v koalici, ale i opoziční práce je důležitá. V tuto chvíli nechci předjímat výsledek povolebních vyjednávání."

Podle informací Deníku by se v úterý měl sejít vyjednávací tým SPMD s partnery z ČSSD a také znovu s ANO.

Podpis koaliční smlouvy podle současného stavu příprav přijde na řadu v posledním říjnovém týdnu.

Ustavující zastupitelstvo by se mělo konat ve středu 5. listopadu.

Domažlické zastupitelstvo tvoří 21 zastupitelů. Pro sestavení většinové koalice je zapotřebí 11 mandátů. Ve volbách jich SPMD získalo 9, ČSSD 6, KSČM 2, ANO 2011 2 a KDU-ČSL také 2.