Waldemar Janeček z Domažlic, profesionální voják nasazený v Bosně a Kosovu, trenér juda, pořadatel táborů s vojenskou tematikou pro děti i učitel kurzů sebeobrany považuje úplné zrušení základní vojenské služby za velkou chybu.

„ Je pravda, že dva roky byly zbytečné, ale pokud by byla zachována šestiměsíční služba, mělo by to přínos jak pro armádu, tak pro civilisty. Každý voják je také civilista a měl by mít v sobě základy obrany a disciplíny," myslí si Janeček, ačkoliv sám na vojnu nerad vzpomíná.

„Byl jsem u železničního vojska v Mostě. Tam jsem byl přidělen, jako všichni ostatní vojáci včetně lampasáků, za trest. Já osobně proto, že jsem měl příbuzné na Západě. Znal jsem pouze, ale zato dokonale, železniční práci, jako je roznášení šroubů, patek, kolejí a pražců."
Přesto měl v osudu, že se k armádě vrátí. „Kdyby mi to byl tehdy někdo řekl, vysmál bych se mu do očí. Tehdy jsem vojenství doslova nesnášel. Vojenská služba mi nedala vůbec nic. Po vojně jsem pracoval jako ochranka, včetně převozu cenin, a je pravda, že jsem vývoj vojenství sledoval. Zjistil jsem, že se ubírá úplně jiným směrem. V té době začaly nepokoje na Balkáně. V tu dobu jsem se vydal na dráhu profesionálního vojáka a v roce 1988 jsem odletěl na svou první misi."

Armáda se podle Janečka hodně změnila.

„Změny v armádě jsou oproti dřívější době obrovské, týkají se vzdělání i chování všech jejích členů. Naše armáda má dnes dobré jméno po celém světě."

Kdyby v případě ozbrojeného konfliktu museli nastoupit do zbraně i necvičení civilisté, nastal by problém.

„Někteří dnešní kluci jsou spíše šampónci. Chybí jim fyzička. Pokud by jich bylo třeba, měli by to těžké oni i jejich velitelé. Ti by je totiž museli bleskově naučit, co mají dělat. Tím se vracíme k tomu, že šestiměsíční vojenský výcvik by byl pro všechny velmi užitečný," dodal Janeček.