Netradiční byl hlavně v tom, že kluci netušili, kde je cíl jejich výletu. Pokud nechtěli mít hlad, museli najít indicie, které je dovedly k jídlu a splnit mnohdy i velmi zapeklité úkoly, jako například vyfotit se s největší sviní v Pasečnici, pořádnou krávou na Kunštátě v Mrákově anebo s pánem, který drží šroubovák.

„Cílem výletu bylo, aby se stmelili, spolupracovali a zjistili, jak moc se může jeden na druhého spolehnout. Samozřejmě jsem také chtěl, aby si užili legraci a ne jen tupě šlapali na kole 40 kilometrů," řekl učitel Pavel Bauer, který program výletu vymyslel a samozřejmě ho s kluky na kole také absolvoval.

Před začátkem výletu museli kluci vyplnit rozřazovací test zálesáckých znalostí, v němž byla většina otázek spíše pro pobavení.
Zde je příklad jedné z nich.

Co uděláš, když bude hořet les?
a) budeš hořet taky
b) upozorníš agresivní srnky na blížící se nebezpečí
c) přivoláš déšť svým zpěvem

Po vyplnění testu byli kluci rozděleni do dvou skupin. Každá se pak rozjela jiným směrem. Jedna mířila do Babylonu, přes Českou Kubici, Pelechy do Pasečnice a druhá do Mrákova, přes Vrchovo, Mlýneček, Filipovu Horu do Pasečnice, kde byl cíl. Po cestě museli kluci hledat indicie, které je směrovaly do cíle. Některé byly schovány na různých místech, třeba ve starém vojenském bunkru, jiné si museli vyzvednout u úplně cizích lidí.
„Myslím, že pro kluky byl výlet i kulinářským zážitkem, K obědu si museli na ohni v kotlících uvařit polévku a brambory," dodal Bauer.
Po namáhavém dni je ale nečekala dobrá večeře, koupel a pohodlná postel. Pokud nechtěli mít hlad, museli si na ohni připravit večeři a pak si ustlat pod širákem.

„Ráno nás probudila zima, ale výlet byl parádní. Jen ty příšerné kopce, co jsme museli vyšlápnout na kole. Nejhorší bylo vyšlápnout na Vrchovo," řekli za všechny Lukáš Bozděch, David Janeček a Matěj Hrach