Sochu pohraničníka se psem, domažlickou veřejností pojmenovanou Golem, o jejímž budoucím osudu se v posledních měsících intenzivně diskutuje, doporučuje předseda domažlického okresního klubu PTP Jiří Hezký umístit do Muzea III. odboje v Příbrami.

„Jsou tam ostnaté dráty a k nim patří pohraničník s flintou a se psem,“ zmínil ve svém proslovu na setkání při příležitosti Dne boje za svobodu .
Hezký připomněl deklaraci, kterou nedávno přijali účastníci celostátní konference Svazu PTP na pražském Žofíně. Dokument kromě jiného vyzývá k doplnění stávajícího zákona o protiprávnosti komunistického režimu o zákaz propagace a použivání symbolů komunistické ideologie.

„Mělo by tomu být podobně jako tomu je u nacistické propagace a symboliky,“ domnívá se předseda okresního klubu PTP.

Jeho členové se ztotožnili s návrhem Konfederace politických vězňů, která požaduje, aby kontroverzní socha nebyla zničena, ale přesunuta do příbramského muzea.

„Chceme docílit toho, aby město nebylo hanbou, že máme na jedné straně pomník třetímu odboji, kde si vážíme všech přinesených obětí, a pár ulic odsud bude mládež sahat na čumák Golemovi, aby měli kliku ve škole,“ uvedl Hezký.

Diskuze o návratu sochy pohraničníka se rozběhla na jaře poté, co právní rozbor definitivně potvrdil vlastnictví artefaktu, který patří městu Domažlice.
Socha samotná je umístěna ve skladu Domažlických technických služeb. Dosluhující městská rada chtěla rozhodnutí o osudu bronzového sousoší přenechat nově zvoleným zastupitelům. Kdy se na pořad jejich pracovních jednání dostane budoucnost Golema, není přesně známo.

Sochu vytvořil akademický sochař Zdeněk Němeček. V roce 1965 ho domažlický útvar Pohraniční stráže věnoval do majetku města.