Kvůli narůstajícím denním teplotám se sezona klíšťat dostává do plného proudu. Klíšťata už začala útočit a lidé jsou překvapení.
„Nevěřila jsem svým očím, když jsem začátkem března našla psovi hned tři klíšťata. Přijde mi to neskutečně brzo,“ řekla Alena Málková z Domažlic.
Podle odborníků však nejde o nic výjimečného.
„Vloni a předloni začala klíšťata mnohem dříve, protože bylo tepleji. Dá se očekávat, že s oteplením začnou být aktivní,“ řekla doktorka Miroslava Burýšková ze společnosti Proetan, která výskyt klíšťat mapuje s tím, že nejvíce klíšťat se v těchto dnech vyskytuje v trávě, v nízkých listnatých porostech u lesů a okolo řek, protože klíšťata mají ráda vlhko.
Klíšťata mohou na člověka přenášet několik nemocí, z nichž nejzávažnější jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza.
„Klíště má v přírodě úlohu přenašeče. Nakazí se od hlodavců či ptáků. Infikovaná matka pak přenáší nákazu na vajíčka, z nichž se vylíhnou již infikované larvy,“ dodává Burýšková.
Na koho padá s rozkvétajícími stromy a teplým počasím strach z klíšťové encefalitidy a na očkování v zimě nemyslel, má v těchto dnech ještě možnost to napravit.
„Očkovat proti klíšťové encefalitidě je možné prakticky celý rok. Nejvhodnější doba je v zimě. Mezi prvním a druhým očkováním se musí počkat čtrnáct dní. Po druhé dávce se dá říct, že je člověk chráněn. Třetí dávka se očkuje za devět až dvanáct měsíců,“ vysvětlila domažlická praktická lékařka Radmila Růžičková Pflugová a dodala: „Všechny pojišťovny na očkování již nějakou částkou přispívají. VZP dokonce velmi příjemně, což pacienti jistě ocení. Pokud si pacient zajde do pojišťovny, obdrží kartičku, s níž se dostaví k lékaři. Dostane recept na dvě očkovací látky, ale zaplatí pouze za jednu, což je 750 korun. Pokud si s potvrzením o očkování od lékaře zajde zpět na pojišťovnu, dostane zpět 300 korun. Za celé očkování proti klíšťové encefalitidě zaplatí 450 korun, což je velice výhodné.“
Podle lékařky mají lidé o očkování velký zájem, ačkoliv jsou jím chráněni pouze proti klíšťové encefalitidě.
„Klíště může kousnutím přenést na svého hostitele i lymskou boreliózu, proti které ale zatím žádné vakcíny neexistují,“ dodala Růžičková.
Jak správně vyndat klíště?
"Na zakousnuté klíště nakapeme ajatin a vykláme jím do stran. Pokud se přetrhne, není třeba panikařit. Hlavička většinou odejde spolu se stroupkem. Pokud je klíště již zakousnuté, může se lymská nemoc projevit, ať ho vyndáme dříve nebo později," radí Radmila Pflugová Růžičková.