Už deset lidí onemocnělo v letošním roce na Domažlicku po kousnutí klíštětem.

„Případ klíšťové encefalitidy je zatím hlášen pouze jeden, a to v Holýšově. Co se týká lymské boreliózy, máme hlášeno devět případů. Některé však nejsou laboratoně potvrzeny, ale založeny na subjektivním názoru lékaře,“ uvedla lékařka Zdeňka Böhmová z Krajské hygienické stanice v Domažlicích. Borelióza bývá vzhledem k typické červené blednoucí skvrně v místě přisátí klíštěte na rozdíl od encefalitidy v počátcích dobře rozpoznatelná.

Podle odborníků pacient s klíšťovou encefalitidou na sobě pociťuje nejdříve podobné příznaky jako při chřipce. Lidé, kteří si několik dní předtím vyndali klíště, by měli však neprodleně vyhledat lékaře. Pacient, který prodělal tuto nemoc, se déle dostává do formy a má větší riziko trvalých následků. Patří mezi ně například potíže soustředit se, bolesti hlavy nebo obrna.

„Očkovat proti klíšťové encefalitidě je možné prakticky po celý rok. Nejvhodnější doba je v zimě. Mezi prvním a druhým očkováním se musí počkat čtrnáct dní. Po druhé dávce se dá říct, že je člověk téměř stoprocentně chráněn. Třetí dávka se podává za devět až dvanáct měsíců. Jedna vakcína stojí pět set korun a je zčásti hrazena zdravotní pojišťovnou,“ informovala už dříve lékařka Marie Sladká.

Klíšťata letos na rozdíl od minulosti útočí i více na horách. „Výskyt klíšťat je zcela v normálu. Rozdíl je jen v tom, že se dostávají i do vyšších poloh, kde byla dříve jen ojediněle. Nejsou ani přemnožená ani agresivnější než v minulosti. Loni byly dva případy klíšťové encefalitidy v Domažlicích, po jednom pak v Nemanicích, Holýšově, Staňkově a Kdyni,“ dodala Böhmová.

Nechat se očkovat proti infekčním nemocím, jako je klíšťová encefalitida a meningokokové onemocnění, můžete stejně jako v minulých letech v budově Hygienické stanice v Domažlicích ve stejných prostorách i čase a za stejných podmínek.