Volnočasový klub Duha v Domažlicích je sociální služba pro osoby s mentálním postižením a osoby s psychickým handicapem.

Klub, který v současné době navštěvuje čtrnáct klientů, v tomto roce pojal venkovní aktivity trošku jinak.

„Společně s uživateli klubu jsme si zařídili zahrádku, kde jsme si sami udělali záhony, okopali jsme je a zasadili jsme semínka. Na zahradě se všichni vyřádí. A úroda se opravdu povedla. Měli jsme tam cibuli, lusky, okurky, rajčata, ředkvičky, slunečnice, mrkev, brambory – ty měly veliký úspěch, převážnou část úrody jsme rozdali i rodičům uživatelů. Zkoušeli jsme na zahradu dát i melouny, ale ty se nechytly. Ale ještě jsou tam kedlubny, pórky a červená řepa," říká vedoucí sociální pracovnice klubu Duha Andrea Kopová a pokračuje: „Z té zeleniny si zde potom společně děláme saláty nebo si z ní vaříme v naší kuchyňce. Uživatelé klubu z toho byli nadšení."

„Občas taky vyrážíme na jídlo do restaurace nebo si vaříme sami, takže chodíme na společné nákupy, při kterých je veliká legrace. Většinou nákupy probíhají tak, že řeknu: 'pojď, najdeme těstoviny,' a pak po obchodě chodíme snad deset minut a hledáme těstoviny, dokud je určitý klient nenajde," říká Andrea Kopová s tím, že další velkou zábavou jsou tři andulky, o které se klienti klubu starají.

Projekt Diecézní charity Plzeň – Volnočasové kluby pro handicapované vznikl v roce 2006 a konkrétně v Domažlicích zahrnuje dva kluby.

„Hlavním cílem služby je podporovat sociální dovednosti uživatelů a vytvořit alternativu trávení volného času jako u zdravých jedinců. Obsahem volnočasového klubu jsou tematická setkávání, která mají uspokojovat společenské a kulturní potřeby. Témata jsou tvořena ve spolupráci s uživateli, týkají se životních cílů, plánů a možností seberealizace. Kromě skupinových činností nabízíme možnost individuální práce. Jde zejména o podporu v soběstačnosti, trénink paměti či práci s počítačem," říká Andrea Kopová.

Volnočasový klubu Duha může stále přijmout i nové zájemce. Všechny poskytované služby jsou bezplatné. Klubovna v Kozinově ulici č. 297 změnila v říjnu svoji otvírací dobu, je otevřena pravidelně třikrát týdně – v úterý, čtvrtek a pátek od osmi do šestnácti hodin, a zbývající dva dny v odpoledním čase od třinácti do sedmnácti hodin.

Aneta Škardová