Jako nikdy předtím pospíchají letos členové Základní organizace Českého zahrádkářského svazu ve Starém Klíčově s uspořádáním tradiční podzimní výstavy. Příroda se prý letos ´zbláznila´ a své ´dary´ nabízí o čtrnáct dní, někde dokonce až o měsíc dříve.

„Výstavu jsme původně chtěli udělat až v říjnu, ale počasí to nedovoluje, takže ji připravíme už na tuto sobotu a neděli. Pokud bychom s výstavou otáleli, nebylo by už asi co vystavovat," říká smutně předseda zahrádkářů František Groessl.

Tradiční klíčovská výstava láká na veškeré výpěstky, které se urodí nejen na zahrádkách a políčcích tamních zahrádkářů, ale i jejich kolegů.

„Je to tak, jak to je, příroda si letos pospíšila. Pokud bychom výstavu dělali až počátkem října, nemohli bychom se pochlubit s květinami. Dále na výstavě budeme mít různé druhy ovoce a zeleniny," vypočítává předseda s tím, že raději neponechali nic náhodě a některé exponáty převezli z první krajské výstavy českých a bavorských zahrádkářů, která se konala 14. až 16. září v bolevecké sokolovně.

Na prezentaci zahrádkářů bude i něco málo kultury.

„Rozhodli jsme se expozici doplnit obrazy malířů. Předně to budou díla Karla Maříka z Mrákova a z Tlumačova pak obrazy Jiřího Taliána a Václava Pivoňky. Současně svým dílem přispěje k výzdobě sálu i mrákovská mateřská škola," líčí s tím, že se představí i myslivci a na výstavě budou dokonce živé včely.

Nepomýšleli zahrádkáři například na to, že by výstavou zpestřili blížící se Svatováclavskou pouť, která připadá na poslední zářijový víkend? „To nás ani nenapadlo, neboť bychom nemohli využít sál kulturního domu. Hostinský ho bude mít připravený na pouťovou zábavu," odpověděl Groessl.

I přes počáteční obavy Staroklíčovských z toho, aby zajistili standardní exponáty, se zahrádkáři neobávají, že nebude co vystavovat.

„Myslím, že naši návštěvníci si stejně jako v předchozích letech přijdou na své a my se budeme moci pochlubit s naší úrodou. V sobotu bude výstava otevřená od 13 do 18 hodin, v neděli pak ještě od 9 do 14 hodin. Exponáty ponecháme v sále do pondělka, kdy by si je měly přijít prohlédnout děti z mrákovské mateřinky a základní školy," zakončuje Groessl a dodává:

„Těšíme se na návštěvníky a věříme, že jich stejně jako minulá léta přijde hodně, a to i přesto, že budeme mít v sobotu pěkný fofr. Kromě dopoledního dolaďování výstavy nás ještě čeká moštování. Je o ně obrovský zájem. Minulou sobotu jsme zpracovali na mošt třináct a půl metráku ovoce."