„V podstatě je to komplex dvou staveb – školky a zahrady – přičemž se na pracích podílelo kolem deseti firem. Vše se muselo skloubit a někdy to byl ukrutný boj, ale výsledek je zdařilý,“ řekl starosta Klenčí pod Čerchovem Jan Bozděch s tím, že o umístění dětí do školky je velký zájem.

„Zatím se spíš potýkáme s přetlakem, než nedostatkem. V současné době je ve školce zhruba 53 dětí. Školku navíc budeme potřebovat pořád. Míníme do budoucna přitáhnout do Klenčí mladé rodiny s dětmi a k tomu je třeba mít adekvátní zázemí,“ pokračoval starosta.

Rekonstrukce započaly v roce 2015. Pedagožkám se v té době povedlo získat část financí díky grantu Nadace Proměny. „My jsme museli dofinancovat zbytek. Kolem 300 tisíc jsme dávali z rozpočtu na vybudování zahrady, 5,4 milionu šlo na opravu budovy, její zateplení a její okolí,“ vyčíslil Bozděch. Nic by se ale nepovedlo celkem bez tří dotací, které s finanční stránkou pomohly.

Velká investice se ale do budoucna vyplatí, a to na minimálně dalších dvacet let. Budova je zateplená od suterénu po střechu, jsou dokončené jsou elektroinstalace a další.

Radost mají samozřejmě i učitelky. Z úspěchu jsou doslova nadšené. „Vnímáme to jako ocenění dlouholeté práce s tvorbou zahrady. Vzpomínám na úplné začátky, dlouhou řádku dětí, které byly na úplném začátku a mezitím prošly naší školkou, na rodiče a firmy, které nám po celou dobu pomáhaly,“ řekla vedoucí učitelka Věra Čechová.

Právě zmíněná zahrada je jakousi specialitou místní školky, je pojatá v přírodním stylu, děti se na ní učí a největší úspěch má takzvaná Panská hráz. „Děti lákají vodní prvky ze stavidla hráze a blátoviště. Velmi populární je pozorování života v rybníčku a zatloukání špalíčků do desky stolu. Celá zahrada jako komplex je skvělá, děti samy ukazují, jak ji využít i jinak,“ pokračovala Čechová s tím, že k vybudování této zahrady našly inspiraci nejen v Čechách, ale i Bavorsku.

V současné době je hotová a zavedená zahrada inspirací i pro jiné školky na okrese. Podobnou cestou se vydají například na Babyloně. Zde od prvního září funguje nově vybudovaná školka, jelikož původní zázemí ze 70. let přestalo vyhovovat a objekt bylo velmi těžké vytopit. Nová školka takové problémy mít nebude, dům je pasivní a doplní jej ekologická zahrada.

„Inspiraci jsme našli právě v Klenčí. Vznikne zde takový vrbový hájek, v části budou zasazení jahody, aby si mohly děti kdykoli utrhnout a samozřejmostí jsou i herní prvky,“ řekla za úřad Babylon Kamila Beňušíková Angelovová.

S realizací zahrady se začne v průběhu října, nicméně veškeré změny budou zřejmé a viditelné až na jaře, kdy se vše zazelená a rozkvete.

Co se týká Klenčí pod Čerchovem a ocenění Stavba roku, naposledy zde nominovali opravenou Starou poštu.