Procházkové stezky v okolí Klenčí pod Čerchovem už začali připravovat zástupci městyse. Hodlají vyčistit okolí a zároveň opět ukázat, jak je Klenčí krásné.

„Chceme otevřít nové výhledy do krajiny, vytvořit možnost procházek pro maminky s dětmi i seniory a v neposlední řadě odstranit zarostlá zákoutí, ve kterých někteří nezodpovědní lidé odkládají všemožné odpadky,“ vysvětlil starosta Klenčí Karel Smutný s tím, že nápad na vybudování procházkových stezek vzešel od členů Výboru pro životní prostředí.

„Začínám s cestou od regulační stanice směrem k Bystrýmu a na Chodov, další stezka vzniká nad Klenčím směrem ´k Lávrům´,“ uvedl Smutný a dodal, že financování nákladných úprav se daří ´ukočírovat´ i díky dalšímu zpracování náletových dřevin.

„Jak je známo, Plzeňská plynárenská přechází na topení biomasou. Domluvili jsme se proto s firmou, která jí biomasu dodává a odstraněnou dřevní hmotu u nás štěpkuje a odváží pryč. Peníze, které takto získáme, by měly pokrýt práci dřevařů. Na rekonstrukci komunikací pak chceme získat peníze od Evropské unie. Vše se uskuteční v rámci Chodské ligy, protože se na této akci podílí i další obce, například Ždánov a Luženice.“

Samotné odstranění náletů a úprava zeleně ale nemohou stačit. „Cesty bude třeba zpevnit a opravit. Máme dva objekty k demolici, které po zbourání rozemeleme na drť a tu pak použijeme na vyspravení cest. Stezky doplníme lavičkami a informačními tabulemi. Plánujeme jejich napojení u Ždánova a Luženic na cyklostezku č. 3 z Folmavy přes Horšovský Týn do Plzně,“ prozradil klenečský starosta.

Jednou ze zajímavých zastávek vyhlídkových cest by mohl být i takzvaný Koňský kámen. „Stojí v místech, kde se počátkem 19. století zabil kurýr tehdejší pošty. I ta bude připomenuta, s Němci totiž chystáme zprůjezdnění historické zemské stezky, která vedla z Prahy až do Řezna.“