O stavbě bytových domů v Klenčí lze zatím mluvit jako o blízké budoucnosti. Ovšem konkrétní data realizace jednotlivých kroků či zahájení prací zatím nemůže být řeč. Pro městys to bude investice v řádech několika desítek milionů korun.

„Abychom vybudovali zamýšlené bytové domy v areálu bývalých kasáren, budeme se muset spojit i s nějakým developerem, který nám s celou záležitostí pomůže. Bude to totiž akce většího rozsahu,“ vysvětlil hned na úvod starosta Klenčí Jan Bozděch.

Pro něj je přilákání mladých rodin s dětmi do obce důležitým bodem, který nelze opomíjet. Populace v menších obcích a městystech stárne a mladou krev je třeba neustále doplňovat. Lákadlem by se pro rodiny s dětmi měly stát byty o velikosti 3 + 1, které budou v zamýšlených bytových domech.

„Byly by to nižší domy, rozhodně nepůjde o desetipatrové budovy,“ pokračoval starosta.

Minimálně by se do daného areálu vešly čtyři bytové domy. V současné době je ale třeba dokončit územní studii.

Albert Krejčí ze Sušice se narodil v klatovské porodnici 24. srpna ve 13:10 hodin (3560 g, 52 cm). Rodiče Růžena a Jan věděli dopředu, že Rozálii (6) přivezou domů malého brášku.
FOTO: Právě jsme se narodili

„Ta by měla říct, jak domy budou vypadat, jaký ráz bude daná lokalita mít, jaká bude úprava zeleně, napojení na sítě a další. Studii chceme dokončit do konce tohoto roku,“ zmínil Bozděch s tím, že na dokončení čeká i řada obyvatel.

Městys kvůli tomuto zamýšlenému budování koupil i areál Chodovie, kam se jako do průmyslové zóny přesunuly místní firmy a uvolnily tak v někdejším kasárenském areálu místo, které vedení městyse míní využít pro bydlení.

„Důvod, proč jsme Chodovii koupily, bylo sjednocení jednotlivých zón. Rozhodně nám nešlo o to dát firmám a živnostníkům vale, naopak. Podporují nás a nechceme, aby šli jinam. Pouze jsme sloučili dané oblasti. Do budoucna se tak kasárny stanou obytnou zónou. Vše navíc souvisí i se zamýšleným obchvatem. Ovšem to už je opravdu hudba budoucnosti,“ vysvětlil dále starosta Klenčí.

V současné době se v areálu kasáren nachází 55 bytů. V objektu jsou ale převážně byty o velikosti 1 + KK nebo 2 + KK, což nejsou dostatečné prostory pro rodinu s dvěma až třemi dětmi. Městys navíc nedisponuje pozemky, které by šly využít pro stavební parcely na rodinné domy. Bytové domy jsou tak prozatím tím nejvhodnějším řešením.

Božena Eberlová, stoletá dáma. Sto let oslavila 18. srpna 2020.
Hlavní je to špatné házet za hlavu, říká stoletá dáma