Ještě před třemi lety počítalo vedení města s tím, že v rekonstruovaném klášteře budou sídlit základní umělecká škola a městská knihovna. Z této varianty však sešlo, když město neuspělo s žádostí o dotaci a zastupitelé se pak rozhodli vyřešit nedostatky stávající budovy ZUŠky půdní vestavbou.

Následně byl projekt na přestavbu kláštera upraven a minulým zastupitelstvem prosazován byl plán vybudovat v samotném konventu památky byty pro seniory, neboť o takové bydlení je v Horšovském Týně neustále velký zájem.

„Záměr vybudovat malometrážní byty ale víceméně ztroskotal na nesouhlasu se způsobem financování a výší nákladů. Přiznáváme, že i naše volební strana takové využití i financování nepodpořila," uvedl současný starosta Václav Mothejzík.

Nové vedení města ideu bytů v klášteře opustilo a nyní hledá jiné využití.

„Zatím je víceméně jasné, jak se bude pokračovat s objektem klášterního kostela jako takového. Pořád plánujeme kostel stabilizovat, zabránit dalšímu vlhnutí odizolovat ho, zasklít okna, udělat výmalbu interiéru a pochopitelně rozsáhle opravit, nebo zcela přeložit střešní krytinu," uvedl starosta s tím, že s lepší představou o tom jak naložit se samotným klášterem se bude moci svěřit za pár měsíců.

„Máme 'rozhozené sítě', vzal jsem nedávno na prohlídku kláštera několik lidí, které jsem požádal o názor. Zatím jsou představy o využití kláštera v počátcích, nic není definitivní, ale zabýváme se tím. Objekt je to totiž opravdu krásný," říká starosta. „Není to tam sice třeba jako na Pivoni, ale zatímco klášter na Pivoni je odtržený od nějakého sídla a každý tam musí přijet autem nebo na kole, náš klášter je přímo ve městě a nějaké aktivity v něm mohou krásně fungovat i v průběhu týdne a ne jenom o víkendech," dodal.