V kinech, která neprošla modernizací a nevlastní zařízení pro projekci digitálních kopií filmů, nastávají problémy při sestavování programové nabídky.
Po týdenním dětském filmovém festivalu zeje program horšovskotýnského kina prázdnotou – až do konce měsíce nabízí pouze jediný film. Ostatní kina se zase uchylují k reprízám starších filmů.

„Když prostě nemáme novinky nebo úspěšné tituly k repríze, tak raději nepromítáme. Nemá cenu opakovat filmy, na které přišlo minimum diváků,“ vysvětluje ředitelka MKZ Horšovský Týn Leona Císlerová.

Důvodem nedostatku nových titulů je fakt, že distributoři dávají sbohem kopiím filmů na klasických 35 milimetrových pásech a nabízejí k projekci pouze kopie v digitálním formátu, na jehož promítání není většina kin technologicky vybavena.

Problém naplnit program kina mají například i Holýšovští. „Premiérové filmy začínají být výhradně na digitálu, filmové kopie se k nám dostávají pozdě. Lidé navíc obecně málo chodí do kina,“ říká vedoucí holýšovského kina Václav Šizling.

Již teď musejí diváci kin čekat často i tři nebo čtyři měsíce, než se jedna kopie filmové novinky dostane i do jejich kina. Pokud nyní budou podle plánu v oběhu místo dvaceti kopií jednoho filmu na klasických filmových pásech pouze dvě, doba jejich získání pro menší kina se mnohonásobně prodlouží.

Starosta Holýšova Antonín Pazour tvrdí, že o digitalizaci městského kina se zatím neuvažuje. „Provoz kina je problém, návštěvnost není taková, abychom si mohli dovolit do digitalizace investovat,“ říká starosta. Přechodu na digitální projekci brání především velmi vysoké pořizovací náklady technického vybavení.

Šizling přemýšlí, jakým způsobem bude tedy kino dál fungovat. „Ještě nějakou dobu by se ke každému novému měly vyrábět jedna nebo dvě kopie na filmovém pásu, v tom případě se do Holýšova ale dostane vždy až za několik dlouhých měsíců. Otázka je, co bude pak,“ poznamenává. Starosta Pazour doplňuje, že dokud bude technika fungovat a bude co promítat, zůstane holýšovské kino samozřejmě stále v provozu.

O digitalizaci zatím neuvažují ani ve Kdyni nebo ve Staňkově. „Nabídka je problém, nové filmy promítáme pozdě a navíc často do kina stejně přijdou jenom dva nebo čtyři lidé. Někdy se taky neukáže nikdo,“ připomíná vedoucí staňkovského kina František Köppl.

Některým menším kinům možná hrozí i zánik. Pro kina, která se digitalizace dočkají, by však nová technologie mohla být velkou výhodou.

Horšovskotýnské kino se již na digitalizaci připravuje a podle ředitelky Leony Císlerové nová nabídka přiláká návštěvníky zpět do kin.

„Diváci nebudou muset čekat, budeme moci promítat nový film ve stejném čase s premiérou a navíc se diváci mohou těšit i na další, alternativní nabídku kina – přímé přenosy sportovních utkání, baletních vystoupení, opery a dalšího. Úplně se tím změní dramaturgie našeho kina,“ říká Císlerová a doufá, že by mohlo dojít i na projekci populárních 3D filmů.

Horšovskotýnští zastupitelé na svém posledním zasedání schválili předběžně 2,5 milionu korun na digitalizaci kina. „Zároveň čekáme na schválení žádosti o dotaci. Chceme kino modernizovat co nejdříve, nejzazším termínem je listopadový filmový festival Juniorfest,“ uvedl starosta města Josef Holeček. Ministerstvo kultury může na projekt poskytnout dotaci do výše maximálně 800 tisíc korun.

„Vedení města bych chtěla moc poděkovat za to, jak podporuje kulturu a že souhlasilo s digitalizaci našeho kina,“ poznamenala Císlerová.
Digitalizace proběhne i v Domažlicích. Zastupitelé odsouhlasili poskytnutí peněz z městského rozpočtu na digitalizaci obou domažlických kin koncem minulého měsíce. Celkové náklady jsou odhadovány na pět milionů korun, za tyto peníze bude pořízen digitální přístroj, zvukový systém, navíc i nové sedačky.