Před diváky, kteří zároveň představovali potenciální investory, prezentovali účastníci tábora svoji týmovou práci – firmu a prototyp produktu, který společně vymysleli.

„Vše se děje vlastně díky Plzeňskému kraji. Přišli s tím, že bychom měli podnikavost a povědomí o podnikání v regionu více podpořit a oslovili nás, abychom pro to vytvořili program. Vymysleli jsme tak kemp na podporu podnikavosti,“ objasnil Pavel König ze společnosti Nvias, která měla kemp na starosti.

„Výsledky a to, co děti vytvoří, nás dostává na kolena,“ doplnil König.

A jak vše vypadalo? Děti utvořily jednotlivé skupinky, týmy, které se pustili do jednotlivých her. Čekala je investiční hra Naše firmy, pak nový projektový den Vláda klimatu.

Václava Jandečková a Jindřich Grulich v Senátu Parlamentu České republiky 16. června 2020.
Václava Jandečková bádá po pravdě o smrti Jana Masaryka

„Zaměřili jsme se tady na ekonomiku a obchod z jiného úhlu. Není to jen o tom jít do zelených řešení, ale zamyslet se na dlouhodobou udržitelností věcí a produktů,“ pokračovala Nikola Koptová, která s dětmi pracovala.

Na zakončení kempu se tak představil tým Autopraček s automatickými pračkami, které špinavé prádlo posbírají, vyperou, usuší a poskládá. Dále to byl tým Holograf Peter představující holografické znázornění vyučované látky ve škole a poslední tým Fly Bax přišel s chytrým uklízením.

„Připravili jsme s týmem produkt, který by byl pro maminky v domácnosti, pro hendikepované. Vznikl tak chytrý vysavač, ale i uklízení velkých ploch obchodních center pomocí hoverboardů,“ zmínil jeden z účastníků kempu Pavel Štípek.

Týmy měly jasný scénář – prezentovat sebe, produkt, říct, jaký je jeho účel, pro koho je, kde ho lidé najdou, jak ho budou propagovat a jak se dá pořídit. Pak se přistoupilo k investiční části. Každý návštěvník dostal obnos v řádech několik set euro a možnost doptat se týmů na podrobnosti. Na základě toho pak do jednotlivých produktů investovali. Vítězem s více než třemi tisíci euro v kapitálu se staly Autopračky.

Kromě toho, že se děti leccos naučily o podnikání, zlepšily si i řadu dalších dovedností. „Většina dětí byla mezi 10 až 12 lety věku a skvěle si vedly v týmové spolupráci, dělily si práci, a především posouvaly vlastní hranice. Někteří měly blok mluvit před lidmi a musely prostě vystoupit ze své komfortní zóny. Otrkaly se a naučily se spolupracovat i překonávat týmové krize,“ zhodnotila na závěr týdenní kemp podnikavosti Nikola Koptová.