VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kellnerovi podpoří školu ve Staňkově

Staňkov – Nadace známého miliardáře Petra Kellnera a jeho ženy si vybrala Základní školu ve Staňkově a podpoří její rozvoj.

11.6.2015
SDÍLEJ:

Rozšířená realita. iPad do obrazu skutečné třídy promítá virtuální prvky, jako jsou například modely planet sluneční soustavy, a činí tak výuku názornější a nepochybně zábavnější.Foto: ZŠ Staňkov

STANISLAV ŠEBEK

Život žáků a učitelů v Základní škole ve Staňkově se v následujících pěti letech výrazně změní. Staňkovská škola totiž byla jako jediná z Plzeňského kraje vybrána k účasti v projektu Pomáháme školám k úspěchu.

Ten je financován rodinnou nadací miliardáře Petra Kellnera a jeho ženy Renaty. The Kellner Family Foundation v loňském roce na realizaci projektu poskytla více než 35 milionů korun.

Staňkovská škola, kterou v příštím školním roce bude navštěvovat 425 dětí, nyní získá nejméně pětiletou intenzivní podporu zaměřenou na zvyšování kvality výuky s důrazem na individuální přístup k žákům. Nadace financuje také činnost asistentů pedagoga, mentorů a školních psychologů či nákup pomůcek pro učitele i žáky.

Velkým přínosem by pro staňkovské učitele měla být podpora pedagogické konzultantky, která jim na vyžádání poskytne zpětnou vazbu a bude jim pomáhat v situacích, kdy zkoušejí něco nového.

„Z vítězství ve výběrovém řízení projektu Pomáháme školám k úspěchu máme velkou radost, protože se tím pro naše žáky i učitele otevírají nové možnosti a příležitosti k rozvoji," říká ředitelka školy Jitka Suchá a pokračuje: „V příštích pěti letech se za podpory projektu Pomáháme školám k úspěchu chceme zaměřit na rozvoj čtenářských a matematických dovedností žáků, mimo jiné bychom rádi zavedli výuku matematiky podle metody profesora Hejného. Při zavádění nových metod výuky bude pro učitele velkým přínosem pomoc pedagogického konzultanta, asistentů ve výuce i možnost párové výuky se zkušenými kolegy."

Mezi staňkovské učitele, kteří rádi zkoušejí nové metody výuky, patří například Milan Khas. Je nadšeným propagátorem moderních technologií, ať už jde o výuku s pomocí sociálních sítí a mobilů, virtuální procházky po zajímavých místech či on-line komunikaci s učiteli z jiných škol.

„Líbí se mi možnost párové výuky, mít dva učitele v jedné hodině je výborné. Osobně vidím ohromný přínos i v tom, že budeme mít školního psychologa, což je skvělé," zmiňuje Khas.

Konzultant a asistenti budou ve výuce pomáhat ne jednomu žákovi, ale celé třídě.

„Budeme mít také možnost pořídit pro výuku zajímavé pomůcky, na které by škola jinak finančně nedosáhla," říká ředitelka Suchá. „Jsme si vědomi, že nás čeká spousta nové práce, ale věříme, že projekt bude pro děti, rodiče i pedagogy přínosný a umožní naší škole rychlejší rozvoj," dodává.

Cílem je nejen kvalitní výuka, ale také posilování dobrých vztahů ve třídách a spolupráce mezi rodiči a školou.

„Pro rodiče bychom rádi uspořádali například neformální setkávání v rodičovských kavárničkách, kde budou moci probrat to, co je bude ohledně školy nejvíce zajímat," popisuje Suchá. „Nápadů je spousta, ale konkrétní podobu dostane projekt na třídenním srpnovém výjezdu všech pedagogů do Monínce," dodává.

Staňkovská škola byla do projektu vybrána v náročném, čtyři měsíce trvajícím výběrovém řízení. Školy vybírala dvanáctičlenná expertní rada složená z předních odborníků na vzdělávání. Součástí výběrového řízení byla i celodenní osobní návštěva expertního týmu v devíti školách, které postoupily do 2. kola. Mezi hlavní kritéria výběru patřily jasná vize školy, motivace učitelů zapojit se do náročného projektu a osobnost ředitele školy.

Kromě staňkovské školy byly letos do projektu vybrána také Základní škola z Písku a Základní škola z Liberce.

Projekt Pomáháme školám k úspěchu:

Projekt pomáhá zvyšovat kvalitu výuky s důrazem na individuální přístup pedagogů k žákům. Vychází z přesvědčení, že dlouhodobá vzdělávací, materiální a personální podpora pomůže učitelům lépe rozpoznávat individuální potřeby žáků, přizpůsobovat styl výuky, a dosahovat tak co nejlepších pedagogických výsledků. Do rozvoje schopností pedagogů se každoročně zapojují přední odborníci a instituce z oblasti vzdělávání.

„Šanci na kvalitní vzdělání a ohled k individuálním schopnostem a dovednostem si zaslouží každé dítě. Náš projekt je proto určen veřejným základním školám, které se chtějí učit naplno rozvíjet každého žáka a které chtějí dlouhodobě sdílet své zkušenosti s dalšími školami. Snažíme se podpořit pozitivní změny v českém školství," uvedla Renáta Kellnerová, která společně se svým manželem Petrem Kellnerem založila Nadaci The Kellner Family Foundation. Od roku 2010, kdy projekt vznikl, získalo odbornou podporu při zvyšování kvality výuky řádově 300 učitelů a ředitelů z 50 veřejných základních škol a jejich prostřednictvím přes 5 000 žáků.

Krajský radní Jaroslav Šobr.

Otázka pro… Jaroslava Šobra, radního Plzeňského kraje, místostarostu Staňkova a bývalého ředitele ZŠ Staňkov:

Co říkáte na zapojení staňkovské školy do projektu Pomáháme školám k úspěchu?

Vnímám to jako ohromný úspěch školy a především práce pedagogů. Svou roli určitě hrál i přístup zřizovatele. Koneckonců staňkovská škola je jediná z Plzeňského kraje, která byla pro projekt vybrána.
Finanční i metodická podpora může pro naší školu znamenat velký posun vpřed. Myslím, že klíčová bude osoba konzultanta, který bude pravidelně ve styku s pedagogy a společně budou hledat možnosti zlepšení práce. Přínosné je i to, že je projekt zaměřen na další vzdělávání pedagogů a práci s kolektivem.
I když už ve škole nepůsobím, jednání ohledně projektu jsem se zúčastnil. Gratuluji současnému vedení školy a se zájmem budu projekt dál sledovat.

Autor: Stanislav Šebek

11.6.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Motorizovaní doručovatelé poštovních zásilek 100 Kč

Motorizovaní doručovatelé poštovních zásilek Doručovatel/ka listovní motorizovaný/á a pěší. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: příprava poštovních zásilek a jejich doručování do firem a domácností, uložení nedoručených zásilek na ukládacích poštách, příprava, třídění a doručování propagačního materiálu, výplata poštovních poukázek a důchodů, vyúčtování po návratu na pracoviště, Požadujeme: vzdělání s výučním listem, zaměstnavatel si může vyžádat doložení výpisu z trestního rejstříku, odolnost vůči stresu a fyzické zátěži, dobré komunikační schopnosti a příjemné vystupování, spolehlivost a pečlivost, v případě motorizovaného doručování řidičský průkaz sk. B, Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené, firemní rekreační zařízení, příspěvek na životní/penzijní připojištění, Telefonický kontakt (Po - Pá 9 - 15 hodin) nebo e-mailový kontakt.. Pracoviště: Česká pošta, s.p.- dodejna i poběžovice, náměstí Míru, č.p. 67, 345 22 Poběžovice. Informace: Simona Strakošová, +420 734 526 301.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 120 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme spolehlivost.. Pracoviště: Zdeněk kirschner - penzion u nádraží, Nádražní, č.p. 213, 346 01 Horšovský Týn. Informace: Zdeněk Kirschner, +420 604 109 109.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 45 000 Kč

Řidiči tahačů Řidič tahače návěsné soupravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: . Pracoviště: Jiří horn - autodoprava, Chrastavická, č.p. 154, 344 01 Domažlice 1. Informace: Jiří Horn, +420 606 269 586.

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů montér. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Agenturní zprostředkování - ZF Staňkov s.r.o., Jedná se o nenáročnou práci převážně vsedě, je potřeba manuální zručnost a dobrý zrak, spolehlivost, pečlivost a zodpovědný přístup k práci., Nabízíme zabezpečené ubytování a dopravu a služby koordinátora.. Pracoviště: Agency worker company s.r.o.- zf staňkov, 345 61 Staňkov. Informace: Marek Matej, +420 731 483 997.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci oboru mechanik-seřizovač z domažlického SOU převzali certifikáty německé hospodářské komory.

Certifikát pomůže seřizovačům lehce najít práci

DOMAŽLIČTÍ vyhráli krajskou seniorskou soutěž. Budou reprezentovat Plzeňský kraji na mezinárodních hrách.

Domažličtí zvítězili na krajských hrách seniorů

Z bomby se vyklubal teploměr

Domažlice – Policisté přijali na začátku týdne oznámení od osmaosmdesátileté ženy.

Cyklista se střetl s kočkou. Utrpěl zranění

Hostouň – Cyklistovi vběhla do jízdní dráhy kočka, po střetu upadl z jízdního kola do silničního příkopu.

Okresní soud rozplétá případ páru, který dlouhodobě týral děti

Plzeňsko – Půjdou za mříže? Okresní soud v Plzni se zabývá případem Pavla K. a Miroslavy P., kteří v jedné z obcí na severním Plzeňsku dlouhodobě týrali děti, které vychovávali.

Herci Kdyni předvedli, jak se sexem dostat ke štěstí

Kdyně – V neděli se v kině povídalo o sexu. A ne ledajak. Martina Hudečková coby sexkoučka vedla na jevišti sexuální poradnu a radila Vladimíru Kratinovi v divadelní komedii Křížem krážem aneb Sexem ke štěstí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT