Skupina několika sousedů a kamarádů si všimla, že jedno ze tří mláďat čápa bílého na místním hnízdě při pokusu o vzlétnutí spadlo z hnízda na zem mezi garáže. Mládě si pravděpodobně při pádu poranilo nohu a nemohlo se na ni postavit.

Místní se proto rozhodli zavolat Karla Makoně z DESOPu – Záchranné stanice živočichů v Plzni, která se na podobné případy specializuje.

„Nezvedl jsem svůj mobilní telefon hned, a tak během 15 minut volalo kvůli čápovi hned sedm lidí včetně kolegů ze sousedních záchranných stanic," popsal Karel Makoň. „Než jsem však z Plzně dorazil na místo, čáp se odrazil, zvedl a velkým obloukem doletěl až na střechu sousedního jednopatrového domu."

„Tamhle sedí a začíná pršet. Snažil jsem se ho odchytit a zavřít do garáže, ale nebylo to tak snadné a ulétl mi," řekl Makoňovi jeden z hlavních aktérů záchranné akce Milan Šmucler.

V ten moment se nad Kdyni posunul obrovský černý mrak a začalo značně pršet. Makoň poznamenal, že déšť by v odchytu ptáka mohl pomoci.

„Počkáme ještě chvilku, až pořádně zmokne, já ho pak z té střechy vyplaším a on splachtí někam na zem, kde ho chytnete," rozdal přítomným instrukce Makoň.

Následně se ještě za deště vydrápal na střechu rodinného domu a čápa svou přítomností vyplašil.

„Ten sice letěl, ale jak byl mokrý, tak se mu nepodařilo nabrat potřebnou výšku a doplachtil dobrých 500 metrů přímo ke skupině akčních záchranářů ze Kdyně. Ti nečekali ani vteřinu, čápa dohnali a odchytili. Krásná akce a já děkuji všem zúčastněným," dodal Makoň.

V úterý odpoledne však ještě podotkl, že čáp je momentálně v léčbě stále bez funkční nohy a nevypadá to s ním zrovna nejlépe.

zraněný čáp.Zdroj: Karel Makoň