Plavecký výcvik  školáků v aquacentru ve Kdyni skončil ve čtvrtek v poledne hromadným kolapsem.

„Volali mi ze školy, že si mám přijít pro syna, že se mu po plavání udělalo špatně. Když jsem tam přijel, byl jsem dost překvapený, protože na podlaze ve vyčleněné třídě leželo dalších sedm dětí. Vypadaly dost bídně. Syna jsem okamžitě odvezl k lékařce.  Naštěstí se nejednalo o nic vážného. Syn měl  ležet, odpočívat a podle rady lékařky jsme ho pozorovali, zda se mu nepřitíží," řekl Milan Čech s tím, že podle synova vyprávění se dětem udělalo špatně v bazénu.
„Chlapec si stěžoval na bolest břicha. Jeho stav nebyl ve chvíli ošetření nijak vážný," řekla kdyňská dětská lékařka Ludmila Trojanová.

Některé děti zvracely. Jednu dívku dokonce odvezla záchranka do  nemocnice
„Desetiletou dívenku jsme z úrazem hlavy převezli do Domažlické nemocnice. Dívka byla při vědomí," uvedla Lenka Ptáčková, mluvčí záchranářů. Důvodem nevolnosti dětí bylo zřejmě vyčerpání.

„Jednalo se zřejmě o shodu okolností. Ve škole se objevují případy střevní chřipky. Děti mohly být oslabené a neunesly zátěž při plaveckých závodech," sdělil Pavel Kopta, ředitel Masarykovy základní školy Kdyně.

Fakt, že vina s největší pravděpodobností není na straně kdyňského bazénu, potvrzuje i to, že zde souběžně s kdyňskými školáky  byly i děti z mateřské školy ze Stoda a hned po nich třída dětí z holýšovské základní školy.

„Volal jsem do obou škol a bylo mi sděleno, že ani jedno z dětí nemělo žádné potíže a že jsou zcela v pořádku," řekl ředitel kdyňského aquacentra  Jan Zelenka.