„Šest let jsme tuto možnost neměli. Úhoři totiž velice drazí a je jich málo. Český rybářský svaz přistoupil na to, že nakoupí úhoře již odrostlé, u nichž je téměř stoprocentní předpoklad přežití. Takhle odrostlý úhoř umí sám přijímat potravu a té má v Bílce dostatek,“ říká předseda kdyňských rybářů Josef Praštil.

Bílka patří mezi vytipované lokality, kam může být úhoř vysazen.
„Úhoři se mohou vysazovat pouze do takových lokalit, kde  je při jejich cestě zpátky do moře co nejméně elektráren. Když úhoři pohlavně dospějí, táhnou do Sargasového moře, kde se vytírají. Na cestě jsou jim největším nepřítelem elektrárenské turbíny umístěné pod vodou. Ačkoliv podle zákona musí mít odpuzovače, majitelé elektráren je často vypínají, protože jim  to snižuje výkon elektrárny. Turbíny pak úhoře rozsekají,“ vysvětluje Praštil.

To, že jsou úhoři opět v Bílce, je pro místní rybáře svátek. „Tito úhoři jsou určeni k odlovu. I pro zkušeného rybáře je zážitek chytit si úhoře,“ pokračuje Praštil s tím, že nyní budou mít dva roky velkou šanci uspět i mladí rybáři.

„Úhoři se na Bílce chytali vždycky, což je důkazem toho, že tady někteří zůstávají. Vloni se jich ulovilo dokonce čtyřicet a byly to ti, kteří byli vysazeni před šesti lety. Dorostli do délky jednoho metru a hmotnosti kolem jednoho kilogramu,“ dodal Praštil.