Kdyňští rybáři dali v sobotu k dispozici pro své kolegy chovný rybník, který se nachází v krásném údolí za Chodskou Lhotou a říká se mu Praštilák.

Proč právě tohle neobvyklé jméno?

„Rybník dostal název po zakladateli, který sehnal pro kdyňské rybáře peníze a byl u toho, když se rybník zakládal. Členové rozhodli, že se tak bude jmenovat," řekl nám předseda Místní organizace Českého rybářského svazu Kdyně Josef Praštil a potutelně se usmíval.

Jeho ´dítě´ totiž vyrostlo do krásy a každoročně přináší kdyňským rybářům kapry do jejich revírních rybníků.

„Máme ho tu od roku 1996 a stavěli jsme ho s pomocí dotace. Byli jsme první organizací rybářů v republice, která o ni požádala v rámci revitalizace – nápravy vodního režimu krajiny. Nějaký rybník tu ale kdysi býval, neboť tomu výše se říká ´Prostřeďák´, takže tu musely být nejméně tři. Když jsme tenhle rybník stavěli, našli jsme i vypouštěcí rouru, takže zde nějaký skutečně býval," vypráví předseda.

Rybník posazený v krásné přírodě nepatří k nejmenším.

„Má plochu 2,4 hektaru a podle báje, která je zaznamenána i v kronice Chodské Lhoty, se sem v dávné době, kdy se začínalo v Čechách intenzivně hospodařit a začaly se odvodňovat louky, stahovali k tomuhle rybníku vodníci, kteří potom utíkali do Bavor. Vodníci se k nám ale začínají vracet, protože zase začínáme stavět rybníky," přidal k dobru J. Praštil a ukázal na vodníka sedícího na ´čapu´ se slovy: „Tenhle je první, co se sem vrátil a dohlíží na regulérnost závodů."

Mezitím rybáři usazení na skládacích židlích kolem rybníka čekali, až jim ryby zaberou, někteří se i opalovali.

„Účast je vynikající, protože jsme závody otevřeli pro všechny rybáře z našeho regionu. Říkali, že jsou spokojení, neboť nedávno probíhaly závody v Nýrsku a tam byly žalostné výsledky. Nýrští přijeli, aby si trošku spravili chuť," podotkl předseda Praštil s tím, že ráno sice byla mlha, ale příjezd k rybníku byl vyznačený reflexními značkami.

„Po ránu braly více, teď už je to slabší," řekl Deníku Jan Žambůrek ze Srb, zatímco šťastnější kolegové volali co chvíli na ´měřiče´.

Žízeň a hlad pomáhala zahánět rybářům Marie Kaufnerová, která pro tentokrát musela nechat udici v klidu.

Kamil Kaufner v té chvíli už vystavoval ceny pro dvacítku nejlepších. Pro ty skutečně nej… to byly celé vepřové kýty, ramínka, kotlety a kolena. Nechyběly ani rybářské potřeby a něco pro zahřátí.

Zjistili jsme však, že neodměňují jako jinde ´smolaře´ cenou útěchy – mýdlem a ručníkem.

„Nemělo to cenu, protože ten poslední vždycky raději ujel," vysvětlil Kaufner.

„Celkem se závodů zúčasnilo 66 rybářů. Ulovilo se 527 kaprů, přičemž průměrná váha kapra činila 1,15 kg. Ulovené ryby byly šetrně vráceny zpět do vody, kde setrvají až do 20. září, kdy bude rybník sloven a kapři vysazeni do našich revírů," připojil na závěr předseda MO ČRS Kdyně.

Zdroj: Youtube