Už příští rok se Kdyňští chtějí pustit do opravy památkově chráněného domu ve Starokdyňské ulici. Dům číslo popisné 89 s černou kuchyní je kulturní památkou.

„Projektantka už má připravený návrh. Ten ale musí nejdřív schválit památkáři. Takže v současné době nemohu potvrdit, k čemu bude dům využit. Do rozpočtu na příští rok chceme dát na jeho opravu 3 miliony 600 tisíc korun," řekl starosta Kdyně Jan Löffelmann s tím, že v domě jsou čtyři místnosti a černá kuchyně.

„Jde nám o zachování původních dispozic objektu. Mohl by zde vzniknout jakýsi průřez způsobu bydlení v 18. století, kdy byl postaven. Zkrátka zachovat dům, společně s černou kuchyní a stávajícím rozčleněním místností. V tomto duchu bude zpracován i projekt jeho opravy," vysvětlil starosta.

„Opravu jsme dlouho odkládali. V minulosti jsme nesouhlasili, aby tento ojedinělý dům byl převeden do historického skanzenu, protože ho chceme zachovat pro naše občany i návštěvníky Kdyně," řekl místostarosta Kdyně Vladislav Vilímec.

Původně měl jít dům, který patří k nejstarším ve Kdyni, do skanzenu v Chanovicích, to však nepovolilo město ani památkáři.
Město dům koupilo v roce 2009. „Rozhodli jsme se odkoupit tento dům od soukromého majitele za 500 tisíc korun," dodal Löffelmann.

Původní majitelé nenašli pro objekt využití. Rekonstrukce památky je navíc pro soukromníka finančně velmi náročná.