V současné době je ve Kdyni takřka nemožné si zajít jen tak posedět do restaurace na slavnostní oběd nebo pořádnou večeři. Pětitisícovému městu totiž chybí řádné stravovací zařízení. „Člověk by si rád zašel na večeři, ale není kam. Ve Kdyni opravdu není místo, kam by se mohl jít člověk slušně najíst,“ postěžovala si paní Alžběta N. „Ve Kdyni se mi zamlouvala restaurace Černý orel, která v současnosti také nefunguje. Proto na jídlo raději zajedu do větších měst, třeba do Klatov nebo Domažlic,“ uvedl svůj názor Jirka Jirků.

Dříve si lidé vybírali mezi restaurací Černý orel a restaurací U Votrubů, které se v devadesátých letech těšily velké oblibě. Především restaurace U Votrubů, protože právě sem nejvíce mířili Němci, kteří skrz Kdyni projížděli, jeli na Domažlicko za nákupy, na návštěvu nebo na výlety. Ovšem po mnoha letech se Černý orel zavřel, restaurace vystřídala různé provozovatele a v současné době skončila zavřená a na prodej. Zároveň se někdejší kvalita stravování U Votrubů vskutku zhoršila. „Když jsme zde byli naposled, čekali jsme na objednanou lahev vína dvě hodiny, nakonec ho ani nepřinesli. A maso na talíři nelibě zavánělo,“ zavzpomínala obyvatelka Kdyně.

Restauraci nakonec v listopadu roku 2017 majitelé uzavřeli a rozhodli se ji prodat. Jelikož si Město uvědomovalo obdobný nedostatek v centru Kdyně, projevilo o budovu restaurace zájem. „Chceme ji koupit ve stávajícím stavu. V prvním patře jsou ještě dva byty. Odkoupili bychom i stavební parcelu za objektem,“ sdělil místostarosta Vladislav Vilímec na jaře během schůze zastupitelstva.

Město tak jednalo s manželi Jaroslavem a Václavou Votrubovými o koupi domu na kdyňském náměstí i o koupit pozemku, což obojí Město posléze odkoupilo za 7 420 000. Teď bude důležité dát restauraci opět do pořádku a najít provozovatele.

Dobývání hradu na svaté Anně u Horšovského Týna.
OBRAZEM: Na svaté Anně se dobýval hrad