Poležet si v trávě, ochutnat si ovoce rovnou ze stromu a prohlédnout si, jak zhruba před osmdesáti lety lidé hospodařili. Takovou možnost budou mít Kdyňští od jara příštího roku, a to přímo v centru města.
„Chtěli jsme, aby i pro budoucí generace bylo uchováno místo, kde kdysi stával koloniál s hospodářským zázemím. Dům na náměstí, kde před osmdesáti lety hospodařili Tochorovi, se k tomuto účelu náramně hodí. Proto jsme ho koupili a ze zemědělské části začali budovat jakýsi skanzen,“ řekl kdyňský starosta Jan Löffelmann.
Zatímco dům bude přestavěn na moderní byty, zahrada, maštal a stodola budou pouze restaurovány tak, aby byl zachován jejich původní ráz, vzhled a využití.
„Získali jsme od občanů spoustu zajímavého zemědělského nářadí a náčiní, na které není v našem muzeu místo. Tyto zajímavé a dnes téměř zaniklé exponáty, jako je například bryčka či žebřiňák, budou vystaveny ve stodole a tato expozice bude čas od času otevřena,“ popisuje záměr města Löffelmann.
Zachována zůstane i maštal s vodárnou a kamennými žlaby, které sloužily k napájení a krmení dobytka, háky nezbytné při zabíjačkách i původní elektrické rozvody.
Zahrada by se měla stát oázou klidu téměř ve středu náměstí.
„Klidová zóna parku Muzea příhraničí bude rozšířena o zemědělskou zahradu. Protože je to pozemek za domy, je zde opravdu klid. Zahradu budou moci lidé využívat, jako by byla jejich vlastní,“ pokračuje Löffelmann.
Nebude zde ani pěstěný trávník, ani okrasné dřeviny, nýbrž bylinky, rybízy, angrešty, jablka, višně , švestky a další dříve pro domácnost nepostradatelné ovocné stromy a keře. Vše s povolenou ochutnávkou.