V rámci výstavy betlémů zde vystavují Betlémáři Plzeňska – Ivana Sieberová, Pavol Kašník a Vratislav Altman, který je mimo jiné i kdyňský rodák. Je velice zajímavé, kolika způsoby je vůbec možné a zároveň i jednoduché takový betlém vyrobit. Zde je možnost spatřit hned několik technik. Mezi nejběžnějšími, které známe, jsou betlémy papírové a dřevěné. Na výstavě ve Kdyni je možné zhlédnout i ty, které nejsou zcela běžné, jako je např. betlém zavařený ve sklenici, plstěný betlém a další.

I materiály, které se v dnešní době k výrobě betlémů používají, jsou různororodé a faktem je, že betlém si dnes můžete vyrobit i doma ze spousty věcí, které máte k dispozici, jen třeba nevíte jak přesně na to. A to vám krásně přiblíží výstava v knihovně ve Kdyni, která zároveň může být i inspirací k tomu se do nějakého takového vánočního výrobku pustit. Např. za pomoci již zmíněného skla či sklenice, záplat, dřeva, plstě, korkových špuntů od vína a různých textilií.

Na výstavě betlémů v kdyňské knihovně vystavují členové Betlémářů Plzeňska - Ivana Sieberová, Pavol Kašník společně s Vratislavem Altmanem.

Největší raritou výstavy je pohyblivý, vyřezávaný, dřevěný betlém od Pavola Kašníka z Klatov. V betlému si sami za pomocí kličky můžete postavičky rozpohybovat. Výstava je skutečně velice zajímavá. Pokud se chystáte k výrobě nějakého betlému doma, jistě vám výstava betlémů v kdyňské knihovně poslouží jako báječná inspirace. Těm, co se k žádné výrobě betlémů ani dekorací rozhodně nechystají, i přesto jejich návštěva výstavy bude přínosem a zážitkem.

Výstava betlémů bude k vidění až do 19. ledna 2018, vždy v provozní době.