„Jako hasiči jsme se rozhodli pomoct v boji s koronavirem. Věnovali jsme proto ze sboru deset tisíc korun Západočeské univerzitě. Tato částka putovala na materiál k výrobě štítů. Podpořili jsme dobrou věc a získali jsme pak celkem dvacet jedna štítů, které jsme rozdělili mezi jednotlivé lékaře a jejich sestry ve Kdyni a dobrovolné hasiče v Domažlicích, kteří mají službu u nemocnice,“ řekl Deníku na úvod Miroslav Beneš za Sbor dobrovolných hasičů Brnířov (SDH) s tím, že k tomuto kroku jej inspirovala reportáž plzeňského rozhlasu.

Jako prvního lékaře obdaroval třemi štíty Otakara Zavadila. „Máme ze štítů radost, ačkoli ta pomoct přišla trochu dlouho. Hlavní nápor už je naštěstí za námi,“ zareagoval praktický lékař krátce po předání. „Na druhou stranu, potřebovat je ještě budeme.“

V současné době Zavadilova ordinace disponuje zásobou několik igelitových sáčků s ušitými ústenkami. Ty se do ordinace dostaly z rukou pacientů. „Máme je od vděčných pacientů, kteří celou tu dobu stáli při nás. Volali nám, jak celou situaci zvládáme. Jsme za tu pomoc moc rádi a poděkování patří nejenom těm ostatním lidem, kteří nám pomohli, ale i brnířovským hasičům. Uvolnili peníze, které se v dnešní době těžko shání, aby podpořili dobrou věc a pořídili ochranné štíty,“ pokračovala sestra Anna Kostolanská.

Kontrola pendlerů a razítek na negativních testech ve Všerubech.
S testem jela přes hranici jen hrstka lidí

Začátky totiž byly pro všechny velmi náročné. Telefony neustále vyzváněly a ochranných pomůcek bylo jako šafránu. „Neměli jsme nic. Bylo hrozně náročné sehnat ochranné pomůcky, dezinfekční prostředky. Pak jsme museli nastoupit do karantény, ale nakonec jsme chodili po jednom do práce alespoň na čtyři hodiny denně. Lidi volali stále,“ popsal situaci Zavadil.

Teď už je ale nejhorší nápor pryč. Ochranné pomůcky mají a nyní získali i štíty, které lze dezinfikovat a používat delší dobu. Ačkoli tento dar přišel s mírným zpožděním, není zbytečný. Hodit se bude i nadále.

„Přece jen se setkáváme s lidmi, kteří mohou být nakažení, téměř denně. Zrovna v pátek jsme tady měli pacientku s podezřením na onemocnění COVID-19. V takovém případě se musíme věnovat pacientce, neohrozit sebe ani ostatní, kteří už jsou pozvaní na určitý čas. Stoprocentně to využijeme,“ potvrdila sestra, která štít využije i při službě na pohotovosti, která ji tento týden čeká.

Závady, které zjistila kamera.
FOTO, VIDEO: Sonda do městského potrubí odhalila závady

Štíty však lékaři mohou využít i mimo koronavirovou pandemii. Například se mohou hodit při vyšetření spirometrie u agenturních zaměstnanců z Ukrajiny či Moldávie, kteří pracují v místních fabrikách, jelikož u takových pacientů nemá lékařský personál stoprocentní jistotu, zda jsou zdraví.

Další štíty putovali například i k praktické zubní lékařce Anně Krebsové. „Určitě to využijeme, dostali jsme dva štíty od naší komory a respirátor. Zbytek jsme si sehnali vlastními silami,“ okomentovala dar od brnířovských hasičů.

Miroslav Beneš pak pokračoval se zbylými štíty vstříc k domažlickým kolegům sloužících u Domažlické nemocnice, kteří jeho prostřednictvím obdrželi šest štítů.