„Nejvíce hnízd a hnízdišť čápů bílých v Plzeňském kraji najdeme v zemědělské oblasti na Domažlicku, Tachovsku, Plzni – jihu a Klatovsku, přičemž námi dlouhodobě sledované hnízdící páry jsou nejúspěšnější právě na Domažlicku a Tachovsku,“ říká Karel Makoň.

Letošní kontroly a kroužkování potvrdily, že obsazenost hnízd má dlouhodobě klesající tendenci, letos jsou počty mláďat o něco nižší než vloni, navíc jsou zhruba o týden mladší než ve stejném období loňska.

„V Draženově teprve samice seděla na čtyřech vejcích. Je to už pozdě, ale možná stihne vejce vysedět a mláďata odchovat,“ doufá Makoň.

Největší a nejstarší čápata nalezli ochránci na hnízdě v Bělé nad Radbuzou.

„Kolega Miloš Paisker se musel dostat na poměrně vysoké hnízdo ke čtyřem velkým mláďatům. Byl to trošku problém, ale ve finále se mu podařilo všechna čápata okroužkovat,“ podotýká Makoň.

Na sloupu u benzinky v Poběžovicích nalezli při kontrole hnízda jedno zhruba tři dny staré mládě, druhé se právě klubalo a v hnízdě bylo ještě třetí vejce.

Nejvíce práce dala členům DES OP kontrola hnízda ve Kdyni.

„Tam byla na hnízdě nejhouževnatější matka, s jakou jsme se dosud v historii kroužkování setkali. Svá mláďata bránila tak zuřivě, že kolega Paisker neměl bez ochranné přilby šanci se na hnízdo jen podívat. Zobákem výhružně klapající a šermující samice čekala na hraně hnízda, až kolega vystrčí hlavu, aby mu názorně vysvětlila, že kroužkovat se nebude. Ve finále jsem musel na hnízdo vylézt osobně a přesvědčit doposud nejbojovnější samici v kraji o tom, že jí ani jejím mláďatům nechceme nijak ublížit,“ zakončuje Makoň.

Členové DES OP zkontrolovali o víkendu celkem 28 hnízd čápů bílých a ve 13 z nich okroužkovali 37 mláďat. U čápů černých byla překontrolována tři hnízda a okroužkována pouze dvě mláďata.