Počty nezaměstnaných na Domažlicku stále narůstají. Míra registrované nezaměstnanosti se přiblížila k osmi procentům, což je 2 686 lidí.

Na jedno volné místo připadá téměž dvacet uchazečů o práci.

Úřad práce evidoval k poslednímu květnu pouze 136 volných pracovních míst, což je o 15 méně než v březnu a současně o 928 méně než ve stejném období minulého roku.

Na Kdyňsku, kde během letošního roku došlo snad k nejmasovějšímu propouštění, hledá práci 497 lidí, což je téměř každý pátý člověk.

Míra nezaměstnanosti zde dosáhla 9,63 procenta.


„Pracovala jsem v Elitexu. V říjnu mi končí mateřská dovolená a vůbec nevím, zda se budu mít kam vrátit. Je to katastrofa, všichni jsme tu byli vázaní právě na Elitex a Kdynium. Teď tady o práci nezavadíme. Lidé nemají na zaplacení nájmu a elektriky. Pětiměsíční podpora je málo, protože za tu dobu práci neseženou,“ říká Jana Králová ze Kdyně.

To, že lidem schází peníze, poznali i obchodníci.

„Kšefty jsou stále menší. Je poznat, že lidé šetří, jak mohou. Místo čtyř banánů koupí jen dva. Já mám to štěstí, že jsem ve svém a nemusím platit nájem. V opačném případě bych to při současných tržbách asi sotva utáhla,“ uvádí majitelka obchodu s potravinami ve Kdyni Ladislava Jiříková.

Na lepší časy se asi hned tak nezablýskne.

„Máme sice přislíbené nějaké nové zakázky, ale nejedná se o žádný pevný růst. Krize pokračuje a podle mého není vidět na její konec. Ať se to týká jakéhokoliv oboru, je pokles velmi tvrdý. Podle mého osobního názoru se nikdy nedostaneme zpět do stavu, jaký byl před rokem. Nezodpovězených otázek je strašně moc. Zatím žádné pozitivní správy nemáme,“ vysvětluje jednatel společnosti Kdynium Josef Mazanec.

Kdyňským, kteří marně hledají práci, nemůže v tomto směru pomoci ani radnice.

„Kdyně už podobný případ zažila v době, když končily přádelny. Naštěstí nepropouštějí všechny firmy, které zde fungují. Snažíme se pomoci alespoň v tom směru, že nezvedáme daň z nemovitostí, cenu vodného a stočného. Léta zůstávají stejné i ceny za nebytové prostory pro podnikatele, protože ti mohou zas nabídnout práci,“ vysvětluje starosta Kdyně Jan Löffelmann a dodává: „Krize dopadá i na město, které má postavený rozpočet. Musíme proto být opatrní, abychom město zbytečně nezadlužili.“

Nezaměstnaných ještě přibyde, neboť výrobu utlumuje i firma Jo–wo ve Kdyni, která propustí asi sto lidí.