Domažličtí radní řeší, co udělat s honitbou v majetku města. Dosavadní nájemce, příspěvková organizace Městské lesy, totiž v červnu zanikne. Ve hře je asi 3 650 hektarů lesů a rybníků.

„Pro obyčejného turistu se nic nezmění. Nepozná, jestli je v honitbě města nebo Lesů ČR. Pronájmem lze získat až 640 tisíc ročně,“ říká radní Pavel Faschingbauer, který zjišťoval ceny honiteb na Domažlicku a Horšovskotýnsku.

Město ji může pronajmout „cizím“ nebo ji svěřit nástupnické společnosti Městských lesů. Předmětem pronájmu by byla i místa jako Zelenovské rybníky, Černý rybník u Babylonu a nebo okolí Čerchova.

„Bylo by dobré, kdyby honitba zůstala v režii města jako dosud. My máme zájem,“ říká Jan Benda, ředitel Domažlických městských lesů. Svěřením honitby do péče městem založené organizace by nedocházelo ke konfliktům mezi myslivci a lesníky, třeba v případě úhrady za škodu způsobenou zvěří na porostu.

Proti úvahám o pronájmu „cizím“ se nedávno postavili zastupitelé z ČSSD. „I Městské lesy za honitbu platí. Asi ne tolik, ale město si alespoň může diktovat,“ míní poslanec a ex–starosta Jan Látka. Podle něj hospodaření Domažlic s rozpočtem tři sta milionů na 640 tisících nestojí.
Opozice se obává, že by nový nájemce měl jediný zájem – lovit. Tento názor Faschingbauer nesdílí. „Střílí se podle plánu. V něm je stanoven počet kusů zvěře. Do jeho sestavování by město mluvilo.“

Zbytečné jsou prý i obavy o vzácné tetřevy, o jejichž návrat se lesníci snaží pravidelným vypouštěním. „Mít tetřeva je prestižní záležitost, která zvedá cenu honitby. Je to známka toho, že jde o divočinu, že je honitba tak velká, že se mu v ní daří,“ tvrdí radní. Nebojí se, že by nový vlastník přestal střílet škodnou. „I to lze ošetřit v plánu. Město si může říct, kolik lišek musí být odstřeleno,“ dodává.

Výběrové řízení na nového nájemce zatím nebylo vyhlášeno. „Pro radní jde o tak specifickou záležitost, že potřebují čas se s tím blíže seznámit,“ popisuje průběh jednání v radě města Faschingbauer.