Spousta příprav a velká odpovědnost nyní leží na bedrech členů domažlického odboru Klubu českých turistů. O minulém víkendu totiž jejich dva zástupci Domažlických převzali na zimním srazu turistů pomyslnou štafetu od hostitelů této celorepublikové akce. Domažlické turisty čeká pořádání XV. českého zimního srazu turistů. O podrobnostech jsme hovořili s předsedou KČT Domažlice Petrem Matějkou.

Kdy přesně se sraz uskuteční a jak jste se dostali k pořadatelství?

Zimní sraz budeme pořádat za dva roky, konkrétně ve dnech 9. až 12. února. Požádal nás o to koncem minulého roku odbor Klatovy, jestli bychom byli ochotni se této celostátní turistické akce ujmout, a my jsme souhlasili. Zimní sraz se proto bude konat za spolupráce KČT Domažlice a města Domažlice.

Jak často se konají celostátní turistické zimní srazy?

Tyto srazy se pořádají vždy jednou za dva roky a odbory KČT přebírají od předcházejícího pořadatele štafetu srazu.

Kde přesně jste byli štafetu převzít?

V Telči. Původně jsme tam měli jet ve třech, ale Sváťa Doubek dostal chřipku, takže jsme ta jeli ve dvou – já a Štěpán Thomayer.

Půjde čistě jen o celorepublikové setkání turistů, tedy vycházky po Domažlicích a okolí, nebo plánujete také nějaký program?

Zimní sraz bude samozřejmě doplněn o doprovodné akce. Má být mše, koncert v kostele a na závěr srazu v sobotu bál, kde se bude předávat štafeta pořadatelům dalšího srazu.

Už víte, kde uspořádáte mši? Na Vavřinečku, nebo přímo v Domažlicích?

Mše by měla být přímo v Domažlicích, ale zatím jsem ještě nebyl za panem farářem Giergou. Počítám, že by se měla kvůli většímu prostoru sloužit v arciděkanském kostele Narození Panny Marie, protože klášterní kostel není tak velký a na srazu budou turisté z celé republiky. Předpokládá se účast 500 lidí.

Zmiňoval jste koncert, už víte, jaké si pozvete vystupující?

Zatím jsme nikoho ještě neoslovili, ale vzhledem k tomu, že se koncert bude konat v kostele, měla by to být hudba, která se do kostela hodí. Pravděpodobně kvůli tomu oslovíme sbormistra Čerchovanu Marka Vorlíčka, pokud bude mít tento sbor v termínu srazu volno. V úvahu přichází i ženský pěvecký sbor Canzonetta, měly by to být duchovní písně.

Uspořádat celorepublikový sraz turistů není maličkost. jak akci pokryjete finančně?

Zažádáme o finanční podporu na Krajském úřadě Plzeňského kraje, požádáme město Domažlice, současně také oblastní vedení turistů Plzeňského kraje a předpokládáme, že nás podpoří ústředí Klubu českých turistů. Náklady takové akce jsou vysoké, ale měly by se určitým způsobem zase vrátit.

Petr Matějka, předseda KČT Domažlice.

Předpokládám, že podobně jako při jiných akcích domažlických turistů dostanou účastníci srazu něco na památku…

Každý z účastníků zimního srazu obdrží pamětní list. Všichni přihlášení dostanou při zahájení srazu tašku, kde budou mít uložené veškeré materiály týkající se srazu – s informacemi, kde budou spát, kde se budou stravovat, jaké jsou pro ně doporučené turistické trasy. Najdou tam samozřejmě i diplom a další upomínkové předměty. Ti, kteří přijedou na sraz do Domažlic pouze na jeden den, obdrží diplom v cíli.

Zimní sraz turistů se uskutečnil před lety u nás v regionu v Bělé nad Radbuzou. Pro sraz vybrali Bělští maskota, byl jím duch Českého lesa Nikl z Niklasberku, který byl mimochodem v tomto městě i maskotem loňského letního celorepublikového setkání. Už víte, jaký maskot bude provázet domažlické setkání turistů?

Zvažovali jsme různé alternativy a shodli jsme se na domažlickém ponocném panu Holubovi.

Můžete zdůvodnit, proč bude maskotem XV. českého zimního srazu právě ponocný Roman Holub?

Je to osoba, kterou v jiných městech nemají, a myslím si, že domažlický ponocný je velká turistická atrakce. V Telči měli jako maskoty Zachariáše z Hradce a Kateřinu z Valdštejna.

Srdeční záležitostí domažlických turistů je Čerchov. Proč nebude maskotem právě tato nejvyšší hora Českého lesa? Co například, kdyby byla maskotem setkání Kurzova věž?

Sice jsme to ještě na sto procent nerozhodli, ale na rozdíl od jiných pořadatelů srazů turistů si myslím, že maskot setkání by měla být živá osoba. Čerchov pravděpodobně bude na některé z pěších tras, nikoli na lyžařské, protože přímo až na vrchol nebývá protažená stopa a běžkaři požadují, aby stopy byly strojově upraveny. Nelze také předvídat, jaké bude v termínu srazu počasí, zda vůbec bude sníh.

Zmiňoval jste účast pěti stovek turistů. Existuje již nyní něco, z čeho máte jako zástupce pořadatelů srazu strach?

Z počasí, protože to může zhatit veškerý připravený program zejména pro lyžaře. V Telči bylo asi 200 slovenských turistů, byli tam i turisté z Polska a Maďarska. Co se týče věkového rozpětí, srazu se zúčastnili lidé od třiceti do sedmdesáti a dílem i do osmdesáti let. Záleží, do jakého věku je schopen člověk jezdit na běžkách.

Určitě vás nyní čekají dva roky perné práce. Jak početný bude pořadatelský štáb srazu?

S přípravou srazu už jsme víceméně začali. Pořadatelský štáb má dvanáct osob, ale během srazu budeme potřebovat dalších třicet čtyřicet pomocníků, dobrovolníků, kteří budou přítomni u prezentace, ve školách i na startu a v cíli. Mohu vám prozradit zajímavost, že v rámci srazu bude i zimní táboření.

Je z vašeho pohledu pořádání této velké turistické akce spíše starost, nebo naopak radost?

Je to obojí, ale sraz znamená obrovskou propagaci pro město Domažlice, protože se na něj sjedou lidé z celé republiky i ze zahraničí. Jako turisté – pokud se jim u nás bude líbit, v což pevně věříme – své poznatky sdělí jinde. Pošlou sem své příbuzné i známé a může to být pro město dobré. A nejen pro město, ale i pro celý domažlický region.

Domažličtí turisté už mají tuto předběžnou pozvánku.