Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý by měl mít pohromadě svých pět Pé

Domažlice /ANKETA NARUBY/ – Každý by měl mít pohromadě svých pět Pé. A protože končí starý rok, napadlo mne u příležitosti posledního dne roku 2009 zeptat se, jak jsou na tom s „P“ redaktoři Domažlického deníku. Vymyslel jsem pro ně následující otázky:

31.12.2009
SDÍLEJ:

Členové redakce Domažlického deníku.Foto: DENÍK/ archiv

1. Profese: Jak jste se k ní dostal(a), jak jste spokojený (á), co vaše zážitky?
2. Peníze: Co pro vás znamenají, jsou vždy na prvním místě?
3. Poctivost: Hodí se do dnešní doby, dá se s ní dojít daleko a dá se s ní zbohatnout?
4. Politika: Sledujete ji a co říkáte současné situaci?
5. Předsevzetí: Dáváte si novoroční předsevzetí a dodržujete je?

Václav Tauer

1. Při konkurzu do pražské redakce ČTK před mnoha lety byl mým handicapem v závěrečném pohovoru nedostatek praxe v médiích. Vrátil jsem se proto zpět do Domažlic a uspěl v konkurzu na místo redaktora Domažlického deníku. Postupem času jsem zjistil, že by mi Čerchov, kraj pod ním a lidé zde žijící chyběli. A moje získávání zkušeností v regionálních novinách se tak nějak protáhlo až do současnosti. Spokojenost z práce v novinách jde ruku v ruce s novými zážitky a těch je naštěstí stále hodně. Mezi ty nejsilnější řadím práci na článcích o dění v regionu těsně po válce a o odhalení masového hrobu v lesíku u Rejkovic, žhářské útoky na zemědělské stavení nebo třeba pokus o rozluštění tajemství záhadné chodby u Salky blízko Pasečnice. Zážitkem pro mne každoročně bývá setkání se zvoníky, ponocným a muzikanty, kteří o Adventu hrají z věže roráty. A v poslední době mi udělalo radost, že se díky zveřejnění v novinách povedlo několika nešťastným majitelům nalézt jejich ztracené psy. Možná si někdo řekne, že je to drobnost, ale pro mne to je důkaz, že regionální noviny mají smysl.


2. Peníze jsou pro mne v posledních letech ve znamení přestavby domku. Nejsou však na prvním místě, takže podle toho asi taky přestavba pokračuje. A kdyby se snad místo peněz při výplatě rozdávaly palety cihel, také bych se s tím nějak vyrovnal. Možná by byl doma větší klid, protože tři palety cihel by manželka tak snadno nerozfofrovala.


3. Poctivost se hodí do každé doby. Vidím to na dvou svých vzorech. Tátovi a mém zubaři. Oba už došli daleko, jen s tím zbohatnutím je to u obou rozdílné. Takže nevím, zda se sní dá zbohatnout, co se týče konta v bance, ale určitě se poctivost vyplatí, co se týče vnitřních pocitů člověka. Jsme jen lidé, děláme chyby. Když je ale uděláme na základech poctivosti, vypořádáme se s jejich následky mnohem snáz…


4. Politiku sleduji dlouhodobě, je to součást mé práce. Moje naděje na morálnější chování politiků po přílivu lidí z komunální politiky do té velké v Praze ale i dvacet let po převratu vychází naprázdno, stejně jako vychází naprázdno moje naděje na rozvoj Chodska po posílení počtu zástupců z Domažlicka ve vedení Plzeňského kraje. To jsou pro mne největší zklamání.


5. Předsevzetí si dávám, s jejich dodržováním to vždy bylo horší. Ale s ohledem na zdraví si budu muset dát předsevzetí, že alespoň nějaké předsevzetí dodržím.

Helena Bauerová

1. Odpověděla jsem na inzerát, který vyšel v Domažlickém deníku. Byla jsem pozvaná na pohovor a ono to vyšlo. Práce redaktora je zajímavá, ale náročná na čas. Krásné na ní je to, že je člověk ve středu dění a během roku pozná spoustu zajímavých lidí a jejich osudů.


2. Peníze jsou určitě důležité, ale nesmí v nich člověk vidět smysl života. Myslím, že ten, kdo jich má tak akorát, je nejšťastnější. Dokáže se radovat i z obyčejných vě­cí.


3. Pro toho, kdo dokáže žít se špatným svědomím, asi poctivost nic neznamená. Já, naštěstí, do takové sorty lidí nepatřím.


4. Politické dění sleduji, ale nepovažuji se zrovna za experta. Myslím, že každá politická strana má své dobré a špatné názory. Politici by neměli zapomínat, pro koho tady jsou.


5. Předsevzetí si už dávno nedávám. Žádné jsem totiž nikdy nedodržela.

Milena Cibulková

1. Je to už pěkná řádka let, co mne přestalo bavit sedět na židli 8 hodin a počítat cizí peníze – dělala jsem tehdy mzdovou účetní. Takřka za pět minut dvanáct jsem šla na konkurz do Domažlicka k šéfredaktorovi Josefu Hrubému. Pak jsem profesi změnila během 14 dnů, samozřejmě k nelibosti dosavadního zaměstnavatele.


2. Můj muž je názoru, že „za peníze se nakupuje“. Nemohu říct, že mi na nich vůbec nezáleží, ale pokud by u mne byly na prvním místě, nebyla bych tam, kde jsem, a nečinila s nimi v životě to, co činím.


3. Můj tatínek, který se narodil přesně před sto lety, mne k poctivosti vždy vedl. Já k poctivosti řadím i pravdu. Kdo mi jednou zalže, na toho už si dávám pozor, po druhém zalhání u mne naprosto ztrácí.


4. Politika? Spíše mne napadá politika schovaná za politikaření: Blbne a kazí řadu lidí, dává šanci stupiditě a nepěkným vlastnostem.


5. Nedávám, i když byly doby, kdy jsem to také zkoušela.

Jan Dékány

1. K práci redaktora jsem se dostal asi náhodou. Sportem jsem vždy žil, tak proč ho nezkusit z jiné stránky. Svaly ubývají, zážitky a setkání s osobnostmi tohoto odvětví přibývají.


2. Peníze jsou asi nejdůležitější. V dnešní době si za ně musíme vyměňovat střechu nad hlavou, stravu i zdraví.


3. Ta už asi vymřela a přísloví ´S poctivostí nejdál dojdeš´ už je historií. Poctivě budu platit daně? Oškubou mě. Poctivě vrátím nalezenou peněženku? Obviní mě, že jsem ji ukradl! To je ze života.


4. Jako malý kluk jsem si pamatoval všechny politiky, k čemuž pomáhal i tehdejší pořad Gumáci. Myslím, že v dnešní době už sami politici neví, kdo v té Poslanecké sněmovně a Senátu vlastně sedí.


5. Předsevzetí si nedávám. Nemám takovou vůli, abych je plnil celý rok, ba dokonce dva, tři a více. Na Nový rok si jen řeknu, že jsem opět o rok starší a nařídím si, že budu dalších 365 dní makat.

Stanislav Šebek

1. K novinařině jsem se dostal jako slepý k houslím. Po absolvování filmové školy jsem hledal práci, kde bych mohl cvakat foťákem, protože každý má dělat to, co ho baví. V Deníku mi sdělili, že bych k tomu ještě prý musel psát. Ale jelikož jsem slyšel, že novinář se dá udělat téměř z čehokoli, zkusil jsem to. Jestli jsem byl dobrý pokusný králík, posuďte sami.


2. Peníze pro mě nejsou důležité. Pokud jich tedy mám dost.


3. Snažím se být poctivý podle svého nejlepšího svědomí. Jen čekám, kdy za to od života dostanu pořádný kopanec.


4. Když jsem byl malý, byla pro mě politika něco, o čem se dospělí hádají nad pivem. Když jsem začal pít pivo, zjistil jsem, že jsou lepší věci, o které stojí za to se hádat.


5. Předsevzetí si dávám hodně, a to po celý rok, ale nedodržuji žádné. Předsevzal jsem si proto další: Plnit předsevzetí.

Otázky pokládal spolupracovník Deníku Stanislav Kitzberger

31.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Voliči v seniorském penzionu v domažlické Břetislavově ulici volili do přenosné urny.
2

Lidé mohli volit v seniorském penzionu do přenosné urny

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

Moldavan kradl v Kauflandu. Při útěku ho zadrželi strážníci

Domažlice – Domažličtí strážníci byli přivoláni do domažlického Kauflandu.

V Semošicích hořelo ve sklepě

Semošice – K požáru sklepa rodinného domu vyjely ve středu před půl sedmou večer tři jednotky hasičů. Poplach byl vyhlášen profesionálům ze Staňkova a jednotkám SDH Horšovský Týn a Semošice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení