Třebaže v pondělí 30. března padla na základě znaleckého posudku část stromů v domažlických Alejích, ještě není jisté, zda nedojde k přehodnocení kácení.

„Na Policii ČR v Domažlicích přišlo trestní oznámení na autora znaleckého posudku, který byl zpracován z popudu České inspekce životního prostředí, inspektorátu Plzeň v souvislosti s kácením vzrostlých stromů v domažlických Alejích,“ informovala Deník policejní mluvčí Vladislava Čejková.

Trestní oznámení poslaql policii anonym, sám se podle slov mluvčí nejspíše přikláněl k obnově celých Alejí. „Z policejního šetření v této věci vyplynulo, že se nejedná o trestný čin,“ dodala Čejková.

Zákaz kácení vydaný Českou inspekcí životního prostředí zvrátil rozhodnutí odboru životního prostředí Městského úřadu v Domažlicích, který s pokácením stromů souhlasil, a to za předpokladu jejich nahrazení stromy novými, již vzrostlými.

„Rozhodnutí o zastavení kácení stromů však nemusí být konečné, neboť je na tento týden sjednána schůzka pracovníků Městského úřadu Domažlice, plzeňského inspektorátu České inspekce životního prostředí a znalců z Agentury ochrany přírody a krajiny. V den, kdy bude prováděn ořez stromů, bude opětovně posouzen jejich stav, na jehož základě může být rozhodnutí České inspekce životního prostředí, inspektorátu Plzeň o zastavení kácení stromů ještě zvráceno,“ upřesnila z výsledků šetření mluvčí policie Čejková.

Čtvrtek rozhodne

„Město požádalo o přítomnost inspekce při ochranném řezu, který bude provádět specializovaná firma, aby místě kontrolovala, že firma postupuje správně. Původně se vše mělo dělat dnes, zásah byl přeložen na čtvrtek,“ uvedl starosta Domažlic Miroslav Mach s tím, že přítopmen by měl být také dendrolog, který posudek zpracoval.

Trčící pařezy po pondělním kácení u silnice, omotané červenobílou výstražnou páskou, se lidem nelíbí.

„Nemůže to tak zůstat, pokácené stromy by se měly nahradit novými,“ řekl Deníku Stanislav Ších z Domažlic, jehož jsme v Alejích zastavili při procházce se psem.