Historická památka v horšovskotýnském zámeckém parku, vyhlídková věž známá jako 'hladomorna', bude letos konečně opravena.

Vyhlídkový pavilon vloni podmáčely intenzivní červnové deště a strhly jeho základy. Věž pak byla koncem roku 'svázána' a připevněna k terénu ocelovými lany, aby se předešlo jejímu případnému zřícení.

„Věřím, že nyní by se do dvou měsíců mohlo začít s pracemi," oznámil kastelán horšovskotýnského hradu a zámku Jan Rosendorfský. „Na opravu věže jsme od ministerstva kultury dostali 1 milion 700 tisíc korun a už jsme se pustili do přípravy projektové dokumentace," poznamenal kastelán.

Věž čeká dokončení statického zabezpečení, dozdění základů, opravy fasády i interiérů. Hotovo by mohlo být už říjnu letošního roku.

„Dvě spodní patra zůstanou trvale uzavřena. Nadřízení na mě tlačí, abychom trvale uzavřeli i vršek věže, ale já chci, aby zůstal i nadále přístupný jako zajímavé vyhlídkové místo pro návštěvníky. Doufám, že se mi to podaří prosadit," uvedl kastelán.

Důvodem pro uzavření vrcholu hlásky je řádění vandalů. „Například nové lavičky nám vydržely přibližně tak pět dní," poznamenal Rosendorfský.

Kastelán by rád do vyhlídky instaloval mobiliář, který nebude možné odnést, a podnikl další opatření proti vandalismu, přespávání bezdomovců či nebezpečnému rozdělávání ohně.