Celkem 29 karatistů ve věku od 12 do 20 let, tedy starší žáci, dorostenci a junioři, odjelo v neděli 1. srpna jako každý rok do dětského tábora Lesanka, aby si po dobu jednoho týdne každodenním cvičením zvýšilo svoji techickou a fyzickou úroveň.

V renovovaných budovách, kde jsou pokoje, sociální zařízení, kuchyně a velká jídelna, která v případě nepříznivého počasí slouží jako tělocvična, mají účastníci tábora možnost nejen třífázového tréninku, ale také lepšího vzájemného poznání.


Hlavní vedoucí tábora a trenér II. třídy karate Zdeněk Kubalík se karate věnuje už 20 let a k soustředění řekl:
„Jezdíme sem už čtyři roky, předtím jsme využívali chatu na Babyloně, kde ovšem nebyla možnost cvičit při špatném počasí v tak velkých prostorách, které máme k dispozici tady na Lesance . Venku jsme – narozdíl od loňska – cvičili zatím jednou, počasí nám příliš nepřeje, ale hlavně že neprší.“
Karatisté dopoledne cvičí tradiční karate kata a sestavy přesně daných pohybů, odpoledne probírají základní techniku sebeobrany, večery jsou pak vyhrazeny posilování a běhu. Úterní běh na Čerchov zvládlo 19 účastníků tábora.


Letní období je věnováno přípravě na závodní sezonu, která začíná v říjnu a končí v květnu následujícího roku. V roce 2009 byl oddíl karate domažlické Jiskry vyhodnocen jako nejlepší oddíl v Plzeňském kraji – posuzováno za kalendářní rok.

„Máme za sebou polovinu roku,“ hodnotí Kubalík a dodává: „Chtěli bychom znovu dosáhnout dobrých výsledků. Soutěžili jsme v Blovicích, Hrádku u Rokycan i jinde. 3. června na Chebském poháru mládeže, což je krajská bodovací soutěž, Nguyen Phu vybojoval 1. místo v kata a získal 12 bodů, Tomáš Fait 3. místo v kata a 6 bodů, Martin Řezáč 3. místo v kata a 6 bodů a Nguyen, Fait a Kafka vybojovali jako Kata team 2. místo a 9 bodů.“

Na letní soustředění jezdí už řadu let jádro oddílu v nezměněné sestavě, včetně nejlepší juniorky Veroniky Řezáčové a v kraji nejlepšího žáka Tondy Nguyena.
Karate není jen bojové umění. Cvičenci se učí osobní disciplíně, schopnostem překonávat překážky a umění neustupovat před křivdou a nespravedlností jakéhokoliv druhu – tto vše přináší sport, který má v Domažlicích už řadu let své stálé místo.
Vebové stránky oddílu jsou na adrese: www.karatedo.wz.cz

Autor: Zdeněk Huspek