Po osmi letech si Kaničtí vybojovali u památkářů souhlas k demolici zdevastovaného domu ve středu obce a staré nevyhovující hasičské zbrojnice.  Kanice jsou vyhlášeny vesnickou památkovou zónou a postavit dům či zbourat ruinu není jednoduché.

„Objekt č. 10 je opravdu už léta  na spadnutí. Koupili jsme ho spolu se sousedním domem, který byl před osmi lety zrekonstruován a v němž vznikly tři byty. Kupoval se s tím, že ho zbouráme a vytvoříme zde zahradu. Zbourat jsme ho ale nesměli, protože na objektu byla objevena jakási zvláštní omítka. Tehdy nám bylo doporučeno, že  máme objekt opravit a vybudovat si zde informační centrum,“ řekla starostka obce Marie Ptáková s tím, že to nepřicházelo v úvahu, protože oprava by stála obrovské peníze.

„Je postaven z vepřovic a krov je napaden dřevomorkou. Navíc je to skutečně ruina. Jme rádi, že se to konečně pohnulo kupředu, že jsme získali souhlas k demolici. Stačí, že ve středu obce stojí ruina zámku,“ pokračuje Ptáková.

Zbourána bude i hasičská zbrojnice. Ta byla postavena v roce 1925 a dnes už je nevyhovující. Je malá na uskladnění techniky.
Než se Kaničtí pustí do bourání, potrvá ještě několik měsíců. „Nejdřív musíme mít projekt a stavební povolení na demolici a pak musíme vyběhat stavební povolení na stavbu nové hasičárny, která by měla stát na místě původní,“ dodala Ptáková.

„No to je výborná zpráva, já to ani nevěděla. Neumíte si představit, jakou mám radost. Máme dvě malé děti a ty ta ruina neskutečně láká. Musíme je mít stále na očích, protože vždycky hrozí nebezpečí, že tam vlezou, i když to mají zakázané. Navíc až to zmizí, budeme tady mít mnohem víc místa a světla,“ řekla Mirka Mužíková, která bydlí s rodinou v obecním domě, jenž s domem č.10 sousedí.

Opravit nebo postavit dům   je v Kanicích složité. Lidé proto raději staví za vsí, kde si mohou o podobě svého domu rozhodovat sami.