„Nominace za Plzeňský kraj je pro všechny, kdo se na záchraně zámku podílejí, velká čest a povzbuzení. Nominaci vnímáme jako ocenění našeho úsilí," řekl Petr Frolík s tím, že ačkoliv zámek prochází rekonstrukcí a není veřejnosti přístupný, předpokládá se otevření pro veřejnost alespoň jednou ročně.

K rozhodnutí na nominaci vedla podle slov ředitele plzeňského pracoviště NPÚ Jana Kaigla především naděje na záchranu, kterou po dlouhém chátrání objekt opět získal. „Ano, nemáme sice křišťálovou kouli, ale zdá se, že Petr Frolík přichází se smysluplným projektem, jenž má naději na uskutečnění, což by samozřejmě hodněpomohlo také velmi ohrožené památce, kanickému zámku," řekl Kaigl.

Čtyřkřídlý renesančně-barokní zámek v Kanicích s barokní kaplí z roku 1765 a anglickým parkem, vystavěný na zbytcích gotické tvrze, je kulturní památkou zapsanou na seznamu nejohroženějších památek.

Zámek neměl více než 25 let vlastníka a nezadržitelně chátral. V roce 2014 jej po částech koupil v aukci právě Petr Frolík a spolu s několika spřátelenými rodinami a pustili se do záchrany zámku.

„Mnoho zámků bylo zničeno během socialistické éry. Zámek v Kanicích se v té době sice dočkal necitlivé přestavby, ale k jeho hlavní devastaci došlo až v posledních 30 letech. Dnes je neuživatelný, zcela vyrabovaný. Teprve v loňském roce se podařilo vyřešit zamotané vlastnické vztahy a tak záchrana zámku teprve začíná. Okamžitě jsme udělali dešťové svody a zbavili zámek okolního náletového porostu, aby mohl začít vysychat. Do konce letošního roku chceme opravit podstatnou část střechy," vysvětlil Frolík.

Zda Cenu Národního památkového ústavu získá právě zámek v Kanicích, bude záležet na výsledku hlasování.
„Pokud náš projekt získal vaše sympatie, dejte mu hlas v soutěži o cenu Patrimonium pro futuro na stránkách Národního památkového ústavu, npu.cz," dodal Frolík.

Jméno vítěze bude oznámeno 15. září při slavnostním vyhlášení a předávání cen v kostele svatého Floriána v Krásném Březně u Ústí nad Labem.