Několik dní před ustavujícím zasedáním zastupitelstva v Holýšově a volbou nového starosty vyplula na povrch šokující informace.

Kandidát na starostu Jan Mendřec z ČSSD měl být agentem obávané komunistické StB, přesněji řečeno Vojenské kontrarozvědky (VKR), která byla součástí Státní bezpečnosti.

Ve veřejně dostupných databázích má Jan Mendřec tři záznamy o registraci a je zde uváděn i přímo jako agent kontrarozvědky s krycím jménem Orchidej.

Informaci jako první zveřejnilo na svých facebookových stránkách Sdružení pro otevřenou společnosti (SOS Holýšov).

„Informaci o evidenci Mendřece v seznamu agentů StB jsme dostali anonymně a až po volbách. Před námi ji tedy musel znát ještě někdo další. Naložili jsme s ní podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí," tvrdí sdružení.
SOS Holýšov, vítězná strana letošních voleb vedená místostarostkou Hanou Valachovičovou, byla z možnosti vést město vyšachována nově vzniklou trojkoalicí ANO 2011, ČSSD a ODS. Ta chce do křesla starosty dosadit právě Mendřece.

Nyní SOS Holýšov rozjela kampaň, ve které vyzývá občany, aby se zúčastnili pátečního ustavujícího zasedání zastupitelstva a společně požadovali od Mendřece vysvětlení.

„Připojené materiály jsou podle našeho názoru dost průkazné bez ohledu na to, zda pan Mendřec případně předloží negativní lustrační osvědčení. Nemůžeme ho považovat za důvěryhodnou osobu, která by mohla zastávat funkci starosty," tvrdí sdružení.

Kandidát se brání

Sám dvaašedesátiletý Mendřec jakoukoli spolupráci s kontrarozvědkou za totalitního režimu odmítá
„V letech 1972 – 1981 jsem pracoval jako správce skladu zbraní a munice 23. tankového pluku v Holýšově. Protože se jednalo o roky tvrdé normalizace, byl zájem o moji osobu ze strany VKR enormní. S ohledem na moje pracovní zařazení a plnění pracovních povinností jsem byl VKR velmi často kontrolován, stejně tak jako mí kolegové. Kategoricky však odmítám jakoukoli vědomou spolupráci s STB či VKR," hájí se Mendřec.
Informace zveřejňované na stránkách SOS Holýšov považuje za dehonestující a ryze účelové, s cílem pošpinit jeho osobu a rozbít koalici složenou z ANO, ČSSD a ODS.

„Přestože k výkonu funkce starosty obce není zákonem vyžadováno doložení lustračního osvědčení, o toto jsem v nedávné době zažádal ve smyslu zákona č. 451/1991 Sb," říká Mendřec a pokračuje: „Útok ze strany SOS Holýšov byl pro mne nečekaný, protože jsem nikdy s STB nespolupracoval, ani spolupráci nepodepsal. Vzhledem ke shora uvedeným skutečnostem zvažuji spolu se svým právním zástupcem podniknutí relevantních právních kroků vůči šiřitelům předmětných nepravdivých tvrzení. Závěrem bych chtěl zdůraznit, že samotná evidence osob v seznamech neprokazuje jejich spolupráci s STB či VKR, jak ostatně opakovaně judikoval Nejvyšší soud ČR."

Podobného názoru je Jaroslav Bauer, předseda Okresní organizace ČSSD Domažlice a náměstek hejtmana kraje.

„To, že pana Mendřece někdo obviní, není samo o sobě žádný fakt. Patřím mezi ty, co ctí presumpci neviny. Celou záležitost budeme nějak řešit, až pokud by se prokázalo, že jsou obvinění pravdivá," prohlásil Bauer.

„Naše volební strana ANO 2011 se nebude vyjadřovat k pomluvám, které šíří volební strana, jež osm let vládla za pomoci členů zastupitelstva zvolených za KSČM," nechal se slyšet lídr ANO Kamil F. Šefl. „Jan Mendřec je slušný a pracovitý člověk a my nemáme jediný důvod jej nepodpořit při volbě starosty našeho města," dodal.

„My pana Mendřece na starostu samozřejmě nepodpoříme, nemyslíme, že by bylo dobré, aby takový člověk zastupoval naše město," poznamenala na závěr Hana Valachovičová.

Ustavující zasedání holýšovského zastupitelstva a volba starosty se koná tento pátek 7. listopadu od 18 hodin v sále kulturního domu.