VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamiony nás ničí, bědují Všerubští

Všeruby - Občané Všerub by si přáli obchvat. Zastupitelé usilují alespoň o vykázání kamionů nad dvanáct tun.

23.2.2016
SDÍLEJ:

Takhle zaneřádily omítku domu manželů Jandových projíždějící kamiony. Foto: Foto: Jiří Janda

„Už toho mám dost. Od projíždějících kamionů mám úplně zničenou fasádu domu. Opravuji ji pořád dokola a není to nic platné. Nemluvě o tom, že stavba praská a vyhnívají okna. Náš dům stojí ve Všerubech přímo u silnice a je pod terénem. Každý projíždějící kamion ho pěkně ohodí," popisuje své trápení Jiří Janda.

„Když si jdu někam stěžovat, poradí mi vždycky jen to, co mám udělat já. Nikdy neřeknou, jak to napraví ti, co jsou za to zodpovědní," pokračuje Janda.

S manželkou jsou již v důchodu a těšili se, že ho stráví na chalupě ve Všerubech.
„Přijedeme tam, uděláme, co je nutné, a večer jedeme zase domů do Domažlic. Ve Všerubech se nedá spát. Kamiony jezdí jeden za druhým až do půlnoci a od tří hodin ráno to začíná nanovo. Zastupitelé bojují o snížení tonáže, ale já si myslím, že to stejně nepomůže, protože to řidiči nebudou dodržovat, stejně jako nedodržují padesátku. To by to tady musel někdo vážit a neustále hlídat. Nejideálnější by bylo, kdyby se podařilo prosadit obchvat, tak jako se to povedlo v Brůdku. Tam si nyní lidé žijí jako v pohádce," pokračuje Janda.

O omezení kamionové dopravy bojují už léta zastupitelé obcí na obou stranách hranice.
„Scházíme se pravidelně, abychom se navzájem informovali o aktuálním dění a dohodli se na dalším postupu. Náš úřad je pod neustálým tlakem občanů a poslední dobou i pod tlakem dopravců. Jsem rád, že jsme konečně dostali do ruky tak silnou zbraň, jakou je novela zákona o pozemních komunikacích. Pozdě, ale přece," uvedl starosta Všerub Václav Bernard.

„Všerubští mají už dávno hotové zpracování dopravně inženýrského opatření (DIO) na omezení průjezdu nákladní dopravy nad 17 tun.
„Toto DIO jsem krátce před koncem roku pozastavil. Začal jsem prověřovat možnost, která se otevřela v souvislosti s avizovanou novelou zákona o pozemních komunikacích. Předložil jsem Zastupitelstvu městyse Všeruby návrh, aby připravované DIO bylo přepracováno na omezení tranzitní dopravy nad 12 tun. Zastupitelstvo návrh jednohlasně přijalo," pokračuje Bernard s tím, že nepředpokládá, že by takto stanovené omezení mělo mít zásadní dopad na dané objízdné trasy. Problém má podle něj mnohem hlubší rozměr, ale není neřešitelný.

„Kvůli politické rivalitě jsme my, obyčejní občané, přišli v minulém plánovacím období o 89 miliard korun a to není zanedbatelná částka. Tyto prostředky mohly vyřešit spoustu problémů, například i ten náš. Požadavek není hermeticky uzavřít komunikaci II/184 pro nákladní, ale pouze pro tranzitní dopravu nad 12 tun a tu přesměrovat na dálnice a silnice I. tříd," vysvětluje Bernard.

Krajský úřad PK vydal stanovisko, které doporučuje podat konečný návrh na stanovení přechodné úpravy provozu po dobu jednoho roku, aby bylo možné objektivně vyhodnotit toto opatření z hlediska dopadu na bezpečnost a plynulost provozu v daném území. „S tím osobně plně souhlasím. Konečné rozhodnutí však bude na odboru dopravy v Domažlicích, kam bude v řádech dní po dokompletování návrhu podána žádost o stanovení úpravy provozu," dodal Bernard.

Vloni v létě se Všerubským, Brůdeckým a Prapořišťským splnilo jejich veliké přání. Pár dní neprojížděly obcemi žádné kamiony. Všem připadalo neuvěřitelné, že se neotřásají domy, že si mohou v noci otevřít okna a přitom se vyspat, aniž by je budily rány od kamionů najíždějících do výmolů a propadlin silnice nebo troubení. Děti se mohly bezpečně pohybovat a neohrožovaly je rychle jedoucí kamiony míjející se tak těsně, že to občas vypadá, že přejedou i na chodník. Bohužel to nebylo způsobeno kladným vyřešením dlouhotrvající snahy českých i německých občanů o omezení kamionové dopravy, ale jen krátkodobou uzavírkou na německé straně kvůli opravě silnice.

„Je smutné, že se zastupitelé společně s místními spolky snaží zlepšovat životní prostředí a jejich snahu ničí nadměrná doprava přetížených kamionů, kterou se i přes obrovskou snahu stále nepodařilo omezit. Nyní se díky novému zákonu opět rozhoduje o omezení provozu a my všichni věříme, že se po letech neúspěšného snažení karty obrátí a konečně budou vyslyšeny naše argumenty a bude vyhověno předložené žádosti. Věřím, že se již brzy budeme moci s pocitem bezpečí pohybovat po našich obcích, " řekla ředitelka všerubské školy Renata Reifová.

Autor: Helena Bauerová

23.2.2016
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 160 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 160 kč, mzda max. 200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o závodní stravování, nový provoz., Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené, finanční růst, Telefonický kontakt pracovní dny od 8:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: Konstruktpol s.r.o., Polní, č.p. 114, 346 01 Horšovský Týn. Informace: Pavla Jiránková Rynešová, +420 379 422 388.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 25 020 Kč

Řídící pracovníci v oblasti předškolní výchovy (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) ředitel/ředitelka Mateřské školy Všeruby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25020 kč, mzda max. 29400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MŠ Všeruby je příspěvkovou organizací Městyse Všeruby, sídlí na adrese Všeruby 156, 345 07 Všeruby u Kdyně. Bližší informace o Mateřské škole lze získat na tel.: 379/77 92 33., Požadavky na kandidáty, vyplývající z § 3 a 5 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů:, -způsobilost k právním úkonům, -odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost, -bezúhonnost, -zdravotní způsobilost, -znalost českého jazyka, -3 roky pedagogické praxe , -organizační a řídící schopnosti, Platové podmínky: platová třída 10 + osobní příplatek + příplatek za vedení 15 - 40%, Náležitosti přihlášky:, 1.Přihláška (název konkurzního řízení, jméno, příjmení, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, popř. korespondenční adresa, kontakty, datum a vlastnoruční podpis), 2.Výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců), 3.Lustrační osvědčení podle § 4 odst. 1 a čestné prohlášení podle § 4 odst. 3 zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky (nedokládají uchazeči narození po 1. prosinci 1971), 4.Lékařské potvrzení o způsobilosti k výkonu funkce (ne starší 3 měsíců), 5.Doklad o průběhu zaměstnání a délce praxe, potvrzený posledním zaměstnavatelem, 6.Doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání (diplom včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, doklady o dalším vzdělávání/maturitní vysvědčení), 7.Písemný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely tohoto konkursního řízení ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, 8.Strukturovaný životopis, 9.Vize dalšího rozvoje vedoucího ke zvýšení konkurenceschopnosti MŠ Všeruby (rozsah maximálně 4 strany, očekává se zaměření na marketing školy, její další rozvoj, formy spolupráce se ZŠ Všeruby, komunikaci se zřizovatelem a školskou radou), Předpokládaný nástup do funkce je 7. 8. 2018., Přihlášky budou přijímány poštou nebo osobně, v zalepených obálkách se všemi požadovanými náležitostmi a s viditelným označením "Konkurz MŠ Všeruby - NEOTVÍRAT" na adrese zřizovatele Všeruby 77, 345 07 Všeruby u Kdyně, a to do 20. června 2018 do 11:00 hod.. Pracoviště: Městys všeruby, 345 07 Všeruby u Kdyně. Informace: Václav Bernard, +420 777 626 765.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 19 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Operátor skladu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: praxe ve skladu, platný průkaz na VZV je výhodou., Nabízíme: práci v čistém prostředí, uvnitř haly v teple, stravenky zdarma, Uchazeči o tuto pozici mají možnost vyplnit na vrátnici společnosti "Dotazník uchazeče o zaměstnání" nebo zaslat žádost se stručným životopisem na e-mailovou adresu nabor@pehtoo.com.. Pracoviště: Pehtoo a. s. - provozovna horšovský týn, Masarykova, č.p. 194, 346 01 Horšovský Týn. Informace: Šárka Vojtěchová, +420 379 417 120.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 110 Kč

Pomocní kuchaři pomocný/á kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o závodní stravování, nový provoz., Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené, finanční růst, Praxe výhodou., Telefonický kontakt pracovní dny od 8:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: Konstruktpol s.r.o., Polní, č.p. 114, 346 01 Horšovský Týn. Informace: Pavla Jiránková Rynešová, +420 379 422 388.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pět holčiček a pět chlapců přivítal starosta obce Kout na Šumavě Václav Duffek

V Koutě na Šumavě přivítali nové občánky

Ilustrační foto.

Muž ze Staňkova naletěl podvodníkovi na internetu

Karel Hvížďala promluvil ve Kdyni o exilu i politice

Kdyně – Ve středu se sálek Městské knihovny ve Kdyni zaplnil soustředěnými posluchači na besedě a autorském čtení spisovatele, novináře a politického komentátora Karla Hvížďaly.

Muž do restaurace nedošel

Domažlice – V úterý krátce po 20. hodině volala na linku Městské policie Domažlice 156 žena z Rohovy ulice, že za plotem své zahrady směrem k lesoparku viděla jít muže, který se pohyboval nekoordinovaně a působil značně zmateně.

Domažlickem projede Rallye Wiesbaden

Domažlicko – Tento pátek, 25. května dopoledne budou Domažlickem projíždět účastníci soutěže pravidelnosti historických automobilů Rallye Wiesbaden, která svým názvem navazuje na proslulou soutěž, na jejímž pořádání se v letech 1969 až 1972 podílel PAMK Klatovy.

Ondřej Havelka zazpívá v Klenčí

Klenčí pod Čerchovem – Téměř přesně po roce se na Chodsko vrací Ondřej Havelka se svým synkopickým orchestrem Melody Makers.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT